Vipers Kristiansand a câștigat Liga Campionilor la handbal feminim. Echipa norveagiană a făcut tripla istorică Sursă foto: Instagram EHFCL

Vipers Kristiansand a câștigat trofeul Ligii Campionilor la handbal feminim pentru a treia oară consecutiv. Echipa norvegiană a învins-o pe Ferencvaros cu scorul de 28-24 (14-13) în finala disputată duminică, 4 iunie, la Budapesta.

Vipers Kristiansand au câștigat finala Ligii Campionilor pentru a treia oară consecutiv. Scandinavele au trecut în finală  de Ferencvaros cu scorul de 28-24 (14-13), meci disputat la Budapesta, în după-amiaza zilei de duminică, 4 iunie. Echipa norvegiană s-a calificat, în ultimii ani, de mai multe ori în turneul Final Four de la Budapesta și au jucat finala în fiecare an din 2019 și până în prezent. Debutul „viperelor scandinave” în Liga Campionilor a fost în 2019.

Cea care a contribuit în mare măsură la victorie a fost Katrina Lunde, portarul norvegian în vârstă de 43 de ani care a avut nu mai puțin de 16 parade în finală. Lunde este singura jucătoare care a câștigat de șapte ori trofeul Champions League. Chiar dacă la pauză era diferență de doar un gol între cele două echipe, Vipers a forțat în debutul celei de-a doua reprize și s-a distanțat în câteva minute la șase goluri.

Finalista Champions League a învins o echipă din România pentru a ajunge în Final Four

Vipers Kristiansand a învins-o pe CS Rapid București pentru a ajuns în finala competiției, scor 31-25 și 40-31. De asemenea, și Esjberg, echipa care s-a clasat pe locul al patrulea la finalul competiției, a trecut în sferturile de finală de CSM București pentru a se califica în Final Four, scor 32-28 şi 33-31. Gyori Audi ETO KC s-a impus în finala mică a competiției împotriva echipei daneze, scor 28-27 (16-9).

Pentru învingătoare au marcat: Jamina Roberts cinci goluri, Ana Viahireva șase, Tuva Ulsaker Hoeve un gol, Katarina Jezic un gol, Lysa Tchaptchet Defo un gol, Ragnhild Valle Dahl un gol, Sunniva Amalie Naes Andersen șase, Jana Knedlikova trei și Marketa Jerabkova patru. Katrine Lunde a apărat 16 şuturi (47,06%) comparativ cu Sofie Boerjesson  care a parat unul (14,29%).

În poarta echipei din Ungaria a intrat și Kinga Janurik, care a apărat nouă șuturi și a avut un procentaj de 32,14%. Golurile echipei maghiare au fost marcate: de Anett Kisfaludy un gol, Alicia Stolle un gol, Emily Bolk cinci, Greta Marton două, Antje Angela Malestein două, Katrin Gitta Klujber două, Dragana Cvijic trei, Andrea Lekic cinci și Szandra Szollosi-Zacsik trei, informează Agerpres.