România, zdrobită de Norvegia la Campionatul Mondial. „Tricolorele” nu au făcut față nordicelor, dar merg în turul următor sursa: Facebook

România a suferit o înfrângere usturătoare, scor 22-33, marți seară, în fața Norvegiei, dar elevele lui Adrian Vasile erau calificate în Grupele Principale.

Naționala feminină de handbal a României a căzut, marți seară, victima puternicei reprezentative a Norvegiei. „Tricolorele” au fost călcate în picioare de nordice. În fața cărora au pierdut cu scorul de 22-33 cel de-al treilea meci disputat în Grupa C de la Campionatul Mondial găzduit de Spania.

România nu a putut să facă față asaltului dat de Norvegia, care s-a impus la 11 goluri diferență. „Tricolorele” s-au calificat în faza Grupelor Principale

În niciun moment al confruntării nu s-a pus problema câștigătoarei, iar la pauză norvegiencele au condus cu scorul de 17-11. Portarul norvegian Katrine Lunde (41 de ani) a făcut un meci extrem de bun și a fost desemnată cea mai bună jucătoare a confruntării.

Pentru nordice, printre cele mai bune marcatoare au fost: Dale (cu 7 goluri), Kristiansen (5 goluri), Oftedal (5 goluri), Mork (4 goluri) și Aune (4 goluri) s-au mai evidențiat din echipa Norvegiei.

Care au fost cele mai bune marcatoare ale partidei disputate marți seara

Cele mai bune marcatoare ale naționalei „tricolore” au fost Cristina Laslo (6 goluri) și Crina Pintea (5 goluri). România era calificată în faza Grupelor Principale înaintea partidei de marți. Acum, elevele lui Adrian Vasile vor evolua împotriva Olandei, Suediei și reprezentativei din Puerto Rico.

Naționala antrenată de Adi Vasile are două punte și va evolua cu obiectivul de-a se califica în sferturile de finală ale Mondialului din Spania

Meciurile din grupa principală sunt programate pe 9 decembrie, 11 decembrie și 13 decembrie, la Castellon. Primele două clasate se vor califica în sferturile de finală ale competiției.

În grupă se mai află și Norvegia, și Kazahstan, echipe cu care România a jucat deja în prima fază a turneului mondial. „Tricolorele” au câștigat prima partidă, cea disputată împotriva reprezentativei Iranului, scor 39-11. Nu au fost probleme nici în cea de-a doua confruntarea, cu naționala din Kazahstan, iar româncele s-au impus după un alt galop de sănătate cu scorul de 38-17.