Cristina Neagu, nemulțumită de arbitrajul din meciul pierdut în Liga Campionilor în fața lui Esbjerg Sursa: news.ro

Cristina Neagu, vedeta echipei CSM București, a criticat în termeni duri arbitrajul din meciul retur pierdut în fața lui Esbjerg cu scorul de 31-33. Drept urmare, echipa română a fost eliminată din Liga Campionilor, alături de Rapid București care a avut aceeași soartă cu o zi înainte.

Cristina Neagu, vedeta echipei CSM București, și-a exprimat indignarea față de modul în care arbitrele au condus meciul cu echipa daneză Esbjerg, în special în repriza a doua. Eliminarea jucătoarelor Emilie Arntzen și Crina Pintea a anulat speranțele echipei bucureștene, care avea nevoie de o victorie la diferența de cinci goluri pentru a se califica la turneul final de la Budapesta, după ce au pierdut în Danemarca cu scorul de 32-28.

Cristina Neagu, revoltată pe arbitrajul din meciul pierdut în Liga Campionilor

Vreau să spun că acest tip de hoție nu l-am mai trăit de la ultimul Campionat European, cu Muntenegru. Dacă arbitrii cred că așa trebuie procedat, OK, eu nu cred asta. Felicit Esbjerg, sunt o echipă bună, fără îndoială, dar astăzi meritam să câștigăm. 7 contra 9 nu poți juca handbal!”, a explicat Cristina Neagu, cu lacrimi în ochi.„

„De la începutul meciului, au arbitrat într-o singură direcție, efectiv. Au închis meciul în repriza a doua cu tot felul de decizii ciudate, nu am primit faulturi, toate mingile s-au întors la Esbjerg, totul s-a încununat cu acele două cartonașe roșii, cel puțin la Arntzen. S-a arbitrat într-o singură direcție. Cu sistemul nu poți să te lupți”, a continuat cea mai bună handbalistă a lumii în ultimul deceniu.

Cristina Neagu a acuzat că și în meciul tur s-a confruntat cu aceeași situație, fără să primească nicio decizie normală de arbitraj. Ea consideră că este vorba de o hoție evidentă și că este trist faptul că aceasta se întâmplă pe teren propriu. Neagu a afirmat că echipa lor a luptat și a arătat că merită să ajungă în Final Four, dar este foarte greu să joci 7 contra 9 și să lupți împotriva sistemului.

Este hoție pe față! Trăim această hoție pe teren propriu, iar eu zic că e păcat, am luptat, am arătat că suntem echipă de Final Four”.

Nicio echipă românească nu mai este în competiție în Liga Campionilor la handbal, după ce CSM București și Rapid au pierdut ambele manșe din sferturile de finală împotriva lui Esbjerg, respectiv campioanei ultimelor două ediții, Vipers Kristiansand, potrivit Adevărul.