Meciul FCSB-Farul Constanța. Dumitru Dragomir a dezvăluit cum a reușit Gică Hagi să câștige partida Sursa foto: Razvan Valcaneantu

Dumitru Dragomir a analizat partida dintre FCSB și Farul Constanța, câștigată de fotbaliștii lui Gică Hagi în ultimele minute. Fostul șef al Ligii Profesionate de Fotbal (LPF) a comentat cum au reușit constănțenii să obțină cele trei puncte.

FSCB a pierdut ultima meci disputat în Superliga României. Dumitru Dragomir a spus că ultimele două schimbări făcute de roș-albaștrii au schimbat sparta partidei. Deian Sorescu și Andrei Cordea au fost înlocuiți cu David Miculescu și Alexandru Pantea. Fostul șef al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) a adăugat că cine a decis schimbările a greșit. „S-a ales praful de echipă”.

În același timp, Dragomir l-a lăudat pe Gică Hagi pentru schimbările pe care le-a făcut pe timpul partidei. Dragomir a punctat că dacă echipa națională de fotbal a României ar avea meciuri în această perioadă, ar câștiga dacă Denis Alibec ar fi folosit. Fostul șef al LPF a continuat prin a spune că nu știe cât va dura forma bună prin care atacantul lui Farul Constanța trece.

„Gigi a greșit schimbările, parcă i-a dat meciul nașului (n.r. – Gică Hagi este nașul lui Gigi Becali). Hagi e profesionist, ce schimbări a făcut. La 2-1 în minutul 90 nu mai credea nimeni că se întâmplă ceva. Păi e posibil să iei goluri în 95 și 96? Dau cu ea numai în tribună când văd că e groasă. Pintilii săracul nu avea voie să vorbească, tot îi spunea ceva la ureche lui Strizu”, a declarat Dragomir.

De ce au nevoie fotbaliștii de la FCSN

Dragomir a mai spus că FCSB nu are jucători de mare valoare în lot, iar acest lucru a putut fi văzut în finalul ultimei partide. Roș-albaștrii nu au putut gestiona meciul, iar constănțenii au întors soarta partidei. Fostul șef al LPF a spus că rar a văzut un așa meci. „Parcă erau speriați de bombe. Mi-am dat seama ce viață grea este asta de antrenor, îți mănâncă sufletul. Când iei goluri în 95 și 96 îți vine să-ți iei câmpii”.

Dumitru Dragomir consideră că vicecampioana României are nevoie de jucători cu valoare cu moral pentru ca echipa să nu mai piardă meciuri după ce au condus până în ultimele minute. Fostul patron de club a subliniat că și portarul Ștefan Târnovanu este de vină pentru ultimele două goluri încasate pentru că s-a poziționat greșit. „La golul lui Alibec, degeaba zic unii că a dat ăsta tare. Când vezi că bate de acolo cu stângul îți iei colțul lung. El, săracul…”, a mai spus Dragomir în timpul emisiunii Profețiile lui Mitică.