Suma de bani pe care o primește David Popovici pentru medaliile câştigate. Și Nicolae Ciucă îl va recompensa Sursa foto: INQUAM Photos

David Popovici a câștigat la Campionatele Europene de nataţie la juniori 2022 peste cinci medalii. Sportivul va beneficia de o sumă uriașă de bani pentru reușitele tale, dar și de o surpriză din partea autorităților.

Sportivul legitimat la CS Dinamo, David Popovici, a câștigat patru medalii de aur şi una de argint, la câteva săptămâni după ce a devenit dublu campion mondial la seniori.

La Ministerul Tineretului şi Sportului, o medalie de aur este premiată cu 19.000 de lei, iar una de argint aduce 11.000 de lei. După Europenele de la Otopeni, David Popovici va beneficia de peste 87.000 de lei (aproximativ 15.300 de euro) pentru cele patru medalii de aur şi una de argint.

La Campionatele Mondiale de nataţie, competiţie organizată la Budapesta, David Popovici a câştigat două medalii de aur, la 100 şi 200 metri liber. Inotătorul de 17 ani a primit, în primă fază, 368.000 de lei, bani veniţi de la FINA (Federaţia Internaţională de Nataţie), MTS şi CS Dinamo.

Sursa foto: Inquam Photos / George Calin

Impresionat de performanetele tânărului a fost și Nicolae Ciucă. Acesta a decis să-i ofere 1.000.000 de lei (aproximativ 200.000 de euro) din Fondul de Rezervă al Guvernului României.

Banii pe care-i câștigă Popovici

Pentru David Popovici urmează încă două competiţii până la finalul verii. În perioada 11-21 august, sportivul de 17 ani va participa la Campionatele Europene de nataţie de la Roma, iar în perioada 30 august-4 septembrie, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Lima.

Dacă va cuceri o medalie de aur la Campionatele Europene de nataţie la seniori, David Popovici va pleca acasă cu 56.000 de lei de la MTS. În cazul în care se va alege cu o medalie de argint, el va fi premiat cu 37.000 de lei. Bronzul înseamnă 30.000 de lei.

Toată România este mandră de succesul lui David Popovici, dar tânărul a fost nevoit să facă o serie de sacrificii pentru a câștiga. El ține diete, are antrenamente multe şi o alimentaţie bine pusă la punct, potrivit doctordebine.ro.

Sportivul a povestit că se trezește la 04:30, pentru a putea mânca cu două ore înainte de antrenament. Cu toate că este tânăr, el evită să își piardă nopțile și pune foarte mult accent pe odihnă sau alimentație, potrivit fanatik.ro.