Scandal înainte de meciul FCSB - Anderlecht. Miză mare pentru elevii lui Nicolae DicăSursa foto: FCSB / Facebook

După ce Malcom Edjouma (25 de ani) a fost eliminat în minutul 86 al meciului, partida FCSB - FC Voluntari s-a încheiat cu scorul de 1-0. Astfel, echipa lui Gigi Becali rămâne cu o singură victorie în campionatul intern. Elevii lui Nicolae Dică trebuie să se pregătească acum de următorul meci (FCSB - Anderlecht), programat joi, la ora 22:00.

Malcom Edjouma (25 de ani) a fost eliminat în minutul 86 al meciului FCSB - FC Voluntari, la scorul de 1-0, și va rata derby-ul de runda viitoare cu CS Universitatea Craiova. Sportivul a jucat și contra Voluntariului, în remiza 1-1, dar nu a prins ultimele minute pe teren.

Situații neplăcute avut și Anderlecht, adversara FCSB-ului de joi, după înfrângerea din ultima etapă a campionatului Belgiei, 1-2, pe terenul celor de la Westerlo. Meciul FCSB - Anderlecht se va juca joi, de la ora 22:00.

Probleme înaintea meciului dintre FCSB - Anderlecht

După înfrângerea cu nou-promovata Westerlo, fanii echipei l-au contestat pe antrenorul Felice Mazzu, căruia i s-a cerut demisia. Cu toate astea, Wesley Hoedt, fundașul central de 28 de ani, a discutat cu microbiștii și a reușit să-i calmeze.

El a început să se ocupe de echipă în vară, când l-a înlocuit pe Vincent Kompany, plecat în liga a doua din Anglia, la Burnley. Felice Mazzu reușise în stagiunea trecută să termine pe locul doi, cu nou-promovata Union Saint-Gilloise. Conducerea Anderlecht așteaptă meciul cu FCSB, din grupele Conference League, și are încredere în antrenor.

În primul meci din faza grupelor, Anderlecht a bătut-o pe Silkeborg, 1-0, datorită unui gol înscris din penalty în repriza a doua de către Fabio Silva.

FCSB - Anderlecht, un meci așteptat de fani

Cu mai bine de o săptămână înaintea duelului de pe Arena Națională, FCSB a anunțat că a pus în vânzare biletele online pentru jocul cu Anderlecht. În ciuda faptului că trupa lui Nicolae Dică a pierdut în primul meci, scor 1-3 cu West Ham, fanii s-au grăbit să achiziționeze bilete pentru partida de joia viitoare. S-au epuizat deja peste 24.000 de tichete.

Începând de marți, 13 septembrie, fanii pot achiziționa tichetele și de la casele de bilete de la Arena Națională. Cel mai ieftin tichet costă 50 de lei și asigură loc la peluză, indiferent de inel. Cu toate astea, organizatorii au precizat că biletele sunt în număr limitat, potrivit Digisport.ro.