Rapid - Universitatea Craiova în SuperLiga. Leii din Bănie au dat lovitura în ultimul minut (1-2). Update

Rapid - Universitatea Craiova în SuperLiga. Leii din Bănie au dat lovitura în ultimul minut (1-2). Update Paul Iacob a sărit la bătaie la suporteri după o nouă înfrângere a Rapidului. Sursa Foto: Facebook

Update 2: Universitatea Craiova a preluat din nou conducerea, pe tabela de marcaj, în ultimul minut de joc, 90. Alexandru Crețu a trimis mingea cu capul în colțul lung și le aduce cele trei puncte oltenilor. Meciul s-a încheiat cu încă o înfrângere a Rapidului, în fața Universității Craiova.

Update1: Burmaz a egalat cu un șut la colțul lung din marginea careului, pentru Rapid, în minutul 77.

Rapid București și Universitatea Craiova se întâlnesc în cadrul etapei a șaptea a play-off-ului din SuperLiga României la fotbal. Fotbaliștii din Bănie au deschis scorul în minutul 30.

Giuleștenii au primit vizita Universității Craiova, într-o nouă etapă din play-off. Meciul de fotbal a început la 20:33. Iar după șase etape jucate, „Leii din Bănie” se află pe locul al patrulea.

Rapid București joacă cu Universitatea Craiova

Giuleștenii ocupă poziția a cincea, în clasamentul play-off, cu 29 de puncte acumulate. În cele șase jocuri disputate până acum, Rapid a înregistrat nu mai puțin de 5 înfrângeri și un egal.

De partea cealaltă, după 6 etape jucate, Universitatea Craiova se află pe locul al patrulea. Echipa se află la doar trei puncte distanță de CFR Cluj care ocupă locul secund. Clujenii au un meci în plus și 37 de puncte acumulate.

În meciul tur de pe stadionul „Ion Oblemenco”, Universitatea Craiova s-a impus la limită, scor 2-1. Funsho a deschis scorul pentru giuleșteni, în timp ce oltenii au întors și au câștigat datorită golurilor marcate de Baiaram și Mitriță.

Rapid

Sursa foto: Facebook

Caseta tehnică a meciului

Rapid București: (4-3-3) Ungureanu - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Onea - Kait, Oaidă, Papeau - Krasniqi, Rrahmani, Funsho; Rezerve: V. Drăghia, Gabriel Gheorghe, D. Grigore, A. Borza, R. Bădescu, Emmers, A. Cepoi, Omar El Sawy, C. Petrila, C. Cîrjan, F. Hasani, B. Burmaz

Antrenor: Bogdan Lobonț

CSU Craiova (4-2-3-1): L. Popescu - M. Căpățînă, G. Zajkov, R. Melo da Silva, N. Bancu - A. Crețu, A. Mekvabishvili - Ș. Baiaram, L. Houri, A. Ivan - J. Markovic; Rezerve: D. Lazar, Soiri, B. Ndong, Mateiu, Danciu, Ș. Bana, A. Cîmpanu, J. Blesa, A. Mitriță

Antrenor: Costel Gâlcă

Stadion: Superbet Arena - Giulești

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad). A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti), A2: Ovidiu Artene (Vaslui)

Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei). Arbitru AVAR: Doru Lucaciu (Cluj-Napoca)

Suporterii Rapid București, atmosferă incendiară

Atmosfera pe stadionul din Giulești este incendiară. Ultrașii echipei Rapid București au aruncat cu torțe, în contextul în care liderul galeriei, „Bocciu”, este în arest preventiv. El este anchetat penal în dosarul materialelor pirotehnice.

Fanii rapidiști au strigat „libertate pentru suporteri”, iar startul meciului a fost întârziat cu 3 minute.

Pe stadionul din Giulești sunt aproximativ 9000 de spectatori care asistă la jocul dintre Rapid București și Universitatea Craiova.