Premier League. West Ham United şi Aston Villa, meci tensionat la Londra, 1-1. Goluri anulate de VAR

Duminică, echipa engleză Aston Villa a încheiat la egalitate în deplasare, cu scorul de 1-1, împotriva echipei londoneze West Ham United.  Meciul din etapa a 29-a a fost unul tensionat, având în vedere că arbitrajul VAR a anulat două goluri pentru West Ham. În ambele cazuri, a fost taxat un henț comis de marcatori.

West Ham, egal cu Aston Villa

Echipa londoneză a deschis scorul în minutul 29 al meciului de pe London Stadium.  Cel care a înscris a fost Michail Antonio, printr-o lovitură de cap. În minutul 48,după pauză, Michail Antonio a trimis mingea în plasă, dar arbitrul Jarred Gillett a anulat golul după consultarea VAR.

De asemenea, în minutul 79, echipa lui Unai Emery a reușit să egaleze scorul. Moussa Diaby a reușit o pasă perfectă, iar jucătorul Nicolo Zaniolo a înscris golul.

West Ham

Sursa foto: Instagram

Două goluri anulate de arbitrajul VAR

West Ham a reușit să înscrie în minutul 90+6, prin Soucek. În urma consultării VAR, golul a fost anulat, după ce  Soucek a împins mingea în plasă cu braţul. Disputa a fost prelungită cu 14 minute, scorul final fiind de 1-1.

Aston Villa este pe locul al patrulea în clasament, cu 56 de puncte. Totodată, echipa londoneză a adunat 44 de puncte şi ocupă poziţia a 7-a.

Aston Villa

West Ham United, meci tensionat cu Aston Villa

Antrenorul lui West Ham, David Moyes, a refuzat să răspundă întrebărilor despre VAR după meci.

„Nu am nimic de spus despre deciziile VAR, puteți contacta personal pe Howard ”, a spus acesta, referindu-se la șeful PGMOL, Howard Webb.

Moyes a adăugat că deciziile VAR au fost împotriva lui West Ham în meciurile recente. Acesta a făcut trimitere la disputele împotriva echipei Burnley și a echipei germane Freiburg în Europa League.

Antrenorul a subliniat că situația a fost una „greu de acceptat”.

În schimb, managerul lui Villa, Unai Emery, a declarat că decizia de a anula golul câștigător al lui West Ham a fost „complet corectă”.