Liga Campionilor. Arsenal a învins FC Porto. Scor 4-2

Arsenal. Sursa foto: Facebook

Arsenal a eliminat-o pe FC Porto în optimile de finală ale Ligii Campionilor. „Tunarii” au avut 1-0 la capătul celor 120 de minute de joc (0-1 în tur) și s-au impus după executarea loviturilor de departajare, scor 4-2.

„Tunarii” au ajuns la 8 victorii consecutive în Premier League și au urcat pe prima poziție, peste rivalele Manchester City și Liverpool. Arteta nu avea nici mari probleme de lot, singurul titular indisponibil fiind Martinelli.

Arsenal a câștigat cu greu

Fanii londonezi aveau motive de optimism, doar că Sergio Conceicao a pregătit din nou impecabil partida. Porto n-a cedat niciun centimetru de teren fără luptă. Prima jumătate de oră a fost asemănătoare cu disputa de pe Dragao. Arsenal s-a apropiat greu de poarta lui Costa, un singur șut expediat pe poartă, Saka în minutul 13.

Elevii lui Conceicao au ținut cont de planul inițial

În minutul 41, mingea s-a lipit de piciorul lui Odegaard. „Magicianul” norvegian a văzut un culoar perfect, Pepe nu s-a ținut după Trossard, iar belgianul a marcat. N-a urmat descătușarea devenită obișnuință pe Emirates în 2024. Asta pentru că Porto e construită din alt material față de Burnley, Sheffield sau West Ham. Elevii lui Conceicao au ținut cont de planul inițial.

FC Porto. Sursa foto: Facebook

A apărut o breșă în minutul 69, când Odegaard părea să profite de o nesincronizare între veteranul Pepe și portarul Costa. Brigada condusă de Turpin a semnalat just un fault în atac comis de Havertz. A existat și un forcing de final al britanicilor, dar defensiva lui Porto nu a avut breșe și s-a intrat în prelungiri. Prima repriză nu a fost semnificativă.

Cum a câștigat Arsenal

Arteta a jucat și cărțile Nketiah și Zinchenko în ultimul sfert de oră, dar fără succes. Pepe, ajuns la 41 de ani, n-a lăsat nimic să treacă. Calificarea s-a decis și Arsenal a câștigat.

Saka n-a mai avut emoțiile din finala Europeanului, Raya a demonstrat încă o dată că Arteta l-a ales inspirat în dauna lui Ramsdale, iar Arsenal continuă pe ambele fronturi.

Pentru „tunari” urmează derby-ul de titlu din Premier League, pe terenul lui Manchester City. Au două săptămâni pentru a-l pregăti, potrivit GSP.