Victorie importantă pentru Chindia în fața UTA Arad. Echipa din Târgoviște este la un punct de evitarea retrogradării Sursa foto: Arhiva EVZ

Echipa de fotbal Chindia Târgoviște s-a apropiat la un punct distanță de salvarea de retrogradare. Fotbaliștii antrenați de Toni Petrea s-au impus cu scorul de 2 – 1, la limită, în fața celor de la UTA Arad. Meciul s-a disputat în cadrul etapei a cincea a play-out-ului SuperLigii României la fotbal.

Chindia Târgovişte a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 2-1 (1-0), duminică, 23 aprilie, într-un meci disputat pe teren propriu, la Ploieşti. Jocul a contat pentru etapa a cincea a fazei play-out a SuperLigii de fotbal.

Chindia a deschis scorul prin jucătorul Daniel Popa, în minutul 19, dar UTA a egalat la scurtă vreme după pauză. A înscris, în minutul 54, Rareş Pop. Același Daniel Popa a marcat, însă, golul victoriei echipei antrenate de Anton – Toni Petrea, în minutul 63, după o centrare primită de la Doru Popadiuc.

Astfel, Chindia a obţinut prima sa victorie în ultimele cinci meciuri pe care le-a disputat pe teren propriu. Echipa din Târgoviște venea după eşecuri consecutive, în vreme ce UTA a înregistrat un egal și două înfrângeri în ultimele trei etape.

În sezonul regulat, meciul de la Arad s-a terminat la egalitate, 1-1, iar în returul de la Ploiești, pe teren propriu, Chindia a câştigat cu 2-1. După această victorie, Chindia a rămas pe poziție de baraj, însă s-a apropiat la doar un punct de salvarea automată de la retrogradare.

Antrenorul învingătorilor este rezervat

La finalul jocului, antrenorul învingătorilor, Toni Petrea, s-a arătat foarte mulțumit de rezultat, dar și de jocul Chindiei. El s-a arătat, totuși rezervat cu privire la ceea ce va urma, precizând că mai sunt patru jocuri de disputat pentru a evita retrogradarea.

„Mă bucur de victorie și de faptul că băieții nu au cedat, s-au luptat pentru fiecare minge. Am reușit să marcăm și un gol mai mult decât adversarul și este o victorie care ne dă moral. Mai sunt 4 jocuri din care trebuie să scoatem cât mai mult posibil. Asta am discutat cu el înainte de joc, era foarte abătut și i-am spus că asta e meseria atacantului și nu trebuie să fie mai concentrat. Astăzi i-a ieșit, mă bucur foarte mult pentru el și pentru echipă”, a precizat Toni Petrea.

Tehnicianul a precizat că această victorie reprezintă o gură de oxigen pentru echipa sa în perspectiva celor patru meciuri dificile care urmează. Toni Petrea a spus că echipele sunt de valori apropiate în play out, iar diferența o va face atitudinea, concentrarea, dar și șansa.

Valorile sunt apropiat egale la nivelul play-out-ului, iar diferența se va face la atitudine, la concentrare și trebuie să ai și puțină șansă. E o gură de oxigen această victorie, însă mai sunt patru jocuri foarte dificile și vor fi tratate ca finale. Trebuie să ne revenim și să fim apți pentru meciul viitor. Cine ajunge la baraj, sunt două meciuri și se poate întâmpla orice. Nu mai contează eșalonul pentru că echipele din Liga 2 vor avea o euforie. Ne gândim la fiecare joc și vom vedea la finalul play-out-ului unde ne vom clasa”, a mai spus Toni Petrea, conform sport.ro.

Caseta tehnică a meciului

AFC Chindia Târgovişte - AFC UTA Arad 2-1 (1-0) s-a disputat pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti.

Au marcat: Daniel Popa (19, 63), respectiv Rareş Pop (54).

Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Stelian Slabu (Braşov); al patrulea oficial: Ovidiu Robu (Chitila)

Arbitru video: Iulian Dima (Bucureşti); arbitru asistent video: Andrei Moroiţă (Ploieşti)

Observatori: Andrei Ioniţă (Bucureşti) - CCA, Constantin Stătescu (Bucureşti) - LPF