Universitatea Oradea introduce, în premieră, învățământul dual. Studenții iau burse de la angajatori

Universitatea Oradea introduce, în premieră,  învățământul dual. Studenții iau burse de la angajatoriSursa foto: U Oradea

Pe 1 iulie 2025 au început înscrierile la Universitatea Oradea. La: Facultatea de Construcții Cadastru și Arhitectură, Facultatea de Inginerie Electrică și Tehnologia Informației, Facultatea de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării și Facultatea de Medicină și Farmacie. Și anul acesta admiterea se va desfășura în două sesiuni, de vară și toamnă.

Peste 2000 de locuri bugetate la Universitatea Oradea

La Facultatea de Protecția Mediului înscrierile încep la data de 3 iulie 2025.În premieră, Universitatea din Oradea va introduce forma de învățământ dual. „Locurile bugetate sunt alocate generos facultăților unde există cerere mare.Adică la : Medicină, Inginerie, Economie sau domeniile artistice și juridice. Avem o structură echilibrată și adaptată nevoilor actuale”, a subliniat rectorul Universității din Oradea, prof. univ. dr. habil. Constantin Bungău.

Pentru sesiunea de admitere a anului 2025, absolvenții au la dispoziție 2.020 de locuri bugetate pentru studii de licență și 850 de locuri bugetate la studiile de masterat.

Învățământ derulat în parteneriat cu agenți economici.Studentul  poate deveni angajat în domeniul pe care l-a studiat

Universitatea din Oradea va introduce forma de învățământ dual. Aceasta este o formă de pregătire practică, derulată în parteneriat cu agenți economici locali și naționali.„Studentul beneficiază de practică în cadrul unei companii și de bursă. Bursa e oferită de agentul economic. La  final, studentul  poate deveni angajat în domeniul pe care l-a studiat. Diploma este echivalentă celei obținute în sistemul clasic de învățământ”, a mai precizat Constantin Bungău. Programul de studiu în sistem dual va fi dedicat specializării Mecatronică. Se va desfășura în cadrul Facultății de Inginerie Managerială și Tehnologică, Departamentul de Robotică și Mecatronică.

Fiecare facultate are alocate câte două locuri la studiile de licență și două la master pentru persoanele ce provin din sistemul de protecție socială și cele cu dizabilități. Sunt rezervate 30 de locuri bugetate, la licență, și 25 la master pentru candidații de etnie rromă.La licență, pentru absolvenții din mediul rural, Universitatea din Oradea mai oferă un total de 71 de locuri bugetate. Înscrierile se pot face inclusiv online.