Premier League. Chelsea, învinsă de Wolves cu scorul de 4-2

Premier League. Chelsea, învinsă de Wolves cu scorul de 4-2 Chelesea. Sursa foto: Arhiva EVZ

Chelsea a fost înfrântă pe teren propriu de Wolves cu scorul de 4-2, în cadrul etapei cu numărul 23 din Premier League.

În meciul anterior, Chelsea a suferit o înfrângere cu scorul de 4-1 împotriva lui Liverpool, iar acum a primit din nou patru goluri în meciul împotriva lui Wolves, în cadrul competiției Premier League.

Premier League. Eșec neașteptat pentru Chelsea

Echipa condusă de Mauricio Pochettino a înscris primul gol în minutul 19, prin Cole Palmer, dar a fost egalată la doar trei minute distanță de Cunha.

Înainte de pauză, oaspeții au preluat conducerea în minutul 43, când Disasi a înscris în propria poartă.

În cea de-a doua jumătate a meciului, Cunha a mărit avantajul „lupilor” în minutul 63 și a reușit să înscrie cel de-al treilea gol în minutul 82, convertind o lovitură de la 11 metri.

Deși Chelsea a redus din diferență doar patru minute mai târziu, prin Thiago Silva, încercarea lor de a evita înfrângerea nu a fost îndeajuns.

Chestionat cu privire la reacția negativă a suporterilor, care au huiduit, antrenorul argentinian și-a cerut scuze față de aceștia pentru rezultatul slab obținut în Premier League. În plus, a transmis critici și către jucătorii săi.

Chelsea

Chelsea pierde pe teren propriu. Sursa foto: Facebook Chelsea Football Club

„Și eu sunt om. Bineînțeles că nu este o situație plăcută. În fotbal, trebuie să accepți. La un club ca Chelsea, așteptările sunt uriașe. Percepția este că Chelsea ar trebui să fie într-o altă poziție, dar nu suntem din diferite motive. Unul dintre ele este poate pentru că nu suntem suficient de buni.

Să-i înțelegem pe fani este foarte important. Îmi pare rău. Suntem dezamăgiți ca și ei, dar trebuie să luptăm împreună până la sfârșit. În timpul meciului trebuie să lucrăm împreună pentru a obține un rezultat bun”, a declarat Mauricio Pochettino, citat de Football London.

Manchester United a învins West Ham United

În aceeași zi, într-un alt meci din Premier League, Manchester United a oferit un spectacol impresionant pe teren propriu împotriva lui West Ham United și și-a consolidat poziția.

Echipa antrenată de Erik ten Hag a obținut primul gol în minutul 23, prin Rasmus Hojlund, care a marcat cu un șut din marginea careului.

Argentinianul Alejandro Garnacho a dominat a doua repriză. Mai întâi, a majorat avantajul la 2-0 în minutul 49, cu un șut deviat, iar apoi a stabilit scorul final în minutul 84, în urma unui contraatac spectaculos al echipei gazdă.