Mario Iorgulescu, condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare pentru ucidere din culpă

Mario Iorgulescu, condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare pentru ucidere din culpăMario Iorgulescu. Sursa foto: Facebook

Mario Iorgulescu, fiul preşedintelui Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu, a fost condamnat, definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare, după ce a provocat un accident rutier în urma căruia un tânăr de 24 de ani şi-a pierdut viaţa. Judecătorii de la Curtea de Apel București au respins ca nefondată decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție care a dispus rejudecarea dosarului și a menținut sentința definitivă dată de CAB în 2024, de 8 ani și 8 luni de închisoare.

Mario Iorgulescu se află în Italia

Mario Iorgulescu a provocat în 8 septembrie 2019 un accident rutier pe șoseaua Chitilei din București, în urma căruia un tânăr de 24 de ani și-a pierdut viața.

Potrivit anchetatorilor, după producerea accidentului, Mario Iorgulescu a fost transportat la Spitalul Universitar de Urgență Elias din București, la Secția ATI. Ulterior, acesta a fost externat și transferat la o clinică de terapie intensivă din Italia, unde a rămas internat până pe 7 octombrie, când a fost externat și preluat de un institut de reabilitare psihiatrică. Pe 31 octombrie, el a fost internat într-o altă clinică din Italia.

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București au dispus, în august 2020, trimiterea în judecată a lui Mario Iorgulescu pentru omor și conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau altor substanțe.

Detaliile din  rechizitoriul procurorilor

În rechizitoriu, anchetatorii au descris modul în care s-a produs accidentul și circumstanțele în care a fost condus autoturismul.

Aceștia arată că, la momentul producerii evenimentului, Mario Iorgulescu se afla „pe fondul unei crize de gelozie şi într-o stare de furie”, având o alcoolemie de 1,96 g/l și fiind sub influența cocainei.

Potrivit procurorilor, inculpatul a condus un autoturism marca Aston Martin DBS cu o viteză mult peste limita legală, a pătruns pe culoarea roșie a semaforului și a continuat deplasarea cu viteze care au ajuns până la 162 km/h.

Anchetatorii notează că acesta ar fi intrat în intersecția dintre Șoseaua Chitilei și strada Teodor Neagoe, a pierdut controlul direcției și a pătruns pe contrasens, unde a intrat în coliziune frontală cu un autoturism condus de victima V.D.A.

Impactul s-a produs la ora 03:02:39, la o viteză de 143 km/h, iar victima a decedat pe loc.

Procurorii mai arată că, în tot acest interval, inculpatul nu ar fi acționat frâna, iar pedala de accelerație ar fi rămas apăsată la maximum până în momentul impactului.

În concluziile rechizitoriului, anchetatorii susțin că inculpatul „a fost indiferent faţă de urmările acţiunilor sale, pe care le-a prevăzut şi acceptat, punând în pericol participanţii la trafic, lăsând producerea sau evitarea unei coliziuni pe seama hazardului şi astfel ucigând-o pe victimă cu intenţie indirectă”.