Un nou eșec în cariera lui Laurențiu Reghecampf. Riscă să fie demis iarăși

Un nou eșec în cariera lui Laurențiu Reghecampf. Riscă să fie demis iarăși Laurențiu Reghecampf. Sursă foto: Arhiva EvZ

Presa arabă a anunțat că Laurenţiu Reghecampf va fi demis de conducerea lui Al-Tai după ultima înfrângere. Saudiţii au mai spus şi în trecut demiterea lui Reghecampf, dar de data aceasta ar fi definitiv. Fostul partener al Anamariei Prodan a avut parte de un meci de coşmar pe banca lui Al-Tai. Echipa lui a condus-o cu 2-0 acasă, pe Al-Tawoon, dar a pierdut cu 3-2.

Laurențiu Reghecampf și-ar putea lua adio de la Al-Tai

Publicaţia saudită Okaz Sports a scris, pe reţeaua de socializare X (fostul Twitter), că Reghecampf ar putea fi obligat să plece de la Al-Tai după eșecul din ultima perioadă. „Urgent. Surse Okaz: Conducerea clubului Al-Tai se îndreaptă spre demiterea antrenorului român Reghecampf, după rezultatele slabe ale echipei, ultimul dintre acestea fiind înfrângerea în fața lui Al-Taawoun ieri seară, cu un scor de 3-2”, au transmis cei de la Okas Sports pe reţeaua X.

Al-Tai, eșec peste eșec

Al-Tai, echipa pregătită de Reghe şi la care evoluează Andrei Cordea şi Marko Dugandzic, a trăit o adevărată deziluzie în meciul din etapa cu numărul 26. Al-Tai e pe locul 16 în prima ligă arabă, primul retrogradabil. Echipa lui Reghecampf are 22 de puncte după 26 de partide. Echipa lui Florin Tănase, Al-Okhdood, are cu 2 puncte mai mult decât cea a lui Reghecampf.

Al-Tai a întâlnit pe teren formaţia Al-Taawon, care s-a impus cu 3-2, după un gol marcat pe final. Nu a fost seara românilor în Arabia Saudită. După ce Ciprian Tătăruşanu a primit 8 goluri în meciul dintre Abha şi Al Nassr, Laurenţiu Reghecampf nu a avut nici el o seară mai bună.

Laurențiu Reghecampf concediat

Sursa foto: Arhiva EVZ

După un început foarte bun de partidă, în care echipa sa a preluat conducerea după 30 de minute, graţie autogolului lui Andrei Girotto şi a reuşitei lui Marko Dugandzic, Al Shammari a redus din diferenţă în al doilea minut de prelungiri. Echipa lui Reghecampf putea intra la cabine cu un avantaj de două goluri, dar VAR a intervenit şi a anulat reuşita în minutul 45+7.

Al-Tai rămâne pe locul 16

După pauză, Al Taawon a marcat de două ori, prin Pedro şi Al Kuwaykibi, în minutele 73, respectiv 86, obţinând în cele din urmă victoria. Marko Dugandzic a jucat 71 de minute, în timp ce Andrei Cordea a fost înlocuit în minutul 85.

Al Tai rămâne pe locul 16, loc retrogradabil, cu 22 de puncte, la egalitate cu Abha, echipa lui Ciprian Tătăruşanu, care a pierdut în faţa celor de la Al Nassr, scor 0-8.