FCSB se impune în fața lui Dinamo. Scor final: 1-0

Meciul dintre FCSB și Dinamo, care a avut loc miercuri seară pe stadionul din Ștefan cel Mare, s-a terminat prin victoria echipei lui Becali.

FCSB se impune în fața lui Dinamo în derby-ul de Liga 1. Meciul s-a jucat pe stadionul din Ștefan cel Mare.

Jucătorii lui Gigi Becali au reușit să marcheze un gol și să câștige meciul.

A fost un meci greu din cauza presiunii puse pe ambele echipe. Este vorba mai ales de presiunea suporterilor.

FCSB și Dinamo sunt două echipe cu rivalitate extrem de puternică, care are rădăcini foarte vechi.

FCSB câștigă derby-ul cu Dinamo

FCSB a reușit să marcheze un singur gol. Șutul lui Florin Tănase a fost cel care în minut 8 a reușit să deschidă scorul cu Dinamo.

Tănase a pătruns în centru și a reușit să scape de Andrei Radu și de Florin Bejan. Imediat a șutat din fața careului de 16 metri. L-a învins astfel pe Mihai Eșanu și a devenit golgheterul Ligii 1, depășindu-l pe fostul său coleg, Dennis Man.

Putem spune că Dinamo a avut și un „handicap”, dobândit în minutul 79. Formația din Ștefan cel Mare a fost nevoită să joace în doar 10 oameni. Steliano Filip a primit cartonașul roșu după un fault dur asupra lui Ante Vukusic.

Chiar ultima fază a meciului le-ar fi putut aduce dinamoviștilor un egal cu FCSB. Echipa a fost la un pas de a marca.

Nemec a centrat foarte bine, de pe partea stângă, în careu, pentru Nepomuceno. El a trimis mingea cu capul puțin pe lângă poarta lui Andrei Vlad.

Prima victorie în fața lui Dinamo după 6 ani

Pentru echipa lui Gigi Becali acest meci are o însemnătate foarte mare. Reprezintă prima victorie, în deplasare, cu Dinamo, după șase ani în Liga 1.

Roș-albaștrii au câștigat ultima dată în sezonul 2014-2015, cu scorul de 3-1, pe Arena Națională.

După acest meci, FCSB își consolidează poziția în clasamentul Ligii 1. Rămâne lider cu 48 de puncte, primite în urma a 21 de meciuri jucate, arată ProSport.