Triplă istorică pentru Ancuța Bodnar și Simona Radiș la canotaj. România obținut titlul mondial la proba opt plus unu feminin. UPDATE Sursa foto: gsp.ro

Sportivele Ancuța Bodnar și Simona Radiș au reușit au devenit campioane mondiale proba de dublu vâsle feminin. Cele două românce s-au impus în finala cursei cu timpul de 6:47.77, cu 3 secunde peste sportivele de pe locul 2, din delegația Olandei. Pe lângă titlul mondial, obținut la Racice, Ancuța Bodnar și Simona Radiș mai dețin titlul european, câștigat la Munchen în acest an și titlul olimpic, cucerit în 2021 la Tokyo.

UPDATE: Echipajul feminin de opt plus unu al României a cucerit medaliile de aur la Campionatele Mondiale de canotaj din Cehia, în ultima probă desfăşurată duminică, 25 septembrie. Echipajul româncelor a fost format din Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Mădălina Bereş. Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu, Victoria-Ştefania Petreanu și a dominat cursa de la început până la sfârşit. Într-un final, echipa României a fost cronometrată cu timpul de 06 min 01 sec 14/100, la distanţă de Olanda (06:05.04) şi Canada (06:07.51).

România nu a mai câștigat o medalie de aur la această probă, într-un campionat mondial, de la Sarasota (Florida), din anul 2017

Duminică, 25 septembrie, Ancuța Bodnar și Simona Radiș s-au impus la Campionatul mondial de canotaj de la Racice, în Cehia. Ele au cucerit medalia de aur după ce s-au impus categoric la finalul cursei de dublu vâsle feminine, cu timpul de 6:47.77. Echipajul românesc a obținut un timp mai bun cu trei secunde decât ocupantele locului secund, echipa Olandei.

Bodnar, care duminică a împlinit 24 de ani, şi Radiş şi-au completat astfel palmaresul. Este cel de-al treilea titlu pe care îl cuceresc cele două sportive românce, în ultima perioadă, după ce au câștigat titlul european, la Munchen și pe cel olimpic, anul trecut, la Tokyo. Este o demonstrație de forță a echipajului format din cele două sportive, în canotajul mondial, ele fiind neînvinse din anul 2019.

„Acesta este primul nostru premiu la Mondiale. Suntem mulțumite de acest rezultat și vom căuta mai multe. A fost o cursă grea, Olanda era foarte aproape de noi”, a declarat Simona Radiș la finalul cursei.

După încheierea competiției și declararea victoriei, organizatorii Campionatului Mondial le-au surprins cu un alt moment superb pe cele două sportive din România. Astfel, în vreme ce urcau spre podim, pentru premiere, cehii i-au oferit Ancuței Bodnar un buchet de flori și un tort cu prilejul aniversării.

sursa foto. GSP.ro

Cele două românce au condus detașat cursa

Ancuța Bodnar şi Simona Radiş au condus cursa detaşat, de la un capăt la altul. Argintul a revenit celor două olandeze, Roos De Jong şi Laila Youssifou (06:51.02), în timp ce bronzul a fost adjudecat de irlandezele Sanita Puspure şi Zoe Hyde (06:52.81).

Româncele au adus și cea de-a treia medalie de aur a României la Mondialele de la Racice, după cele obţinute de Ionela Cozmiuc, la simplu vâsle feminin, categorie uşoară (vineri), şi de echipajul masculin de dublu rame, alcătuit din Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan (sâmbătă).

Tot duminică, Andrei-Sebastian Cornea şi Cristian-Ionuţ Cojocaru s-au clasat pe locul cinci în Finala C a probei de dublu vâsle masculin (06:30.99).

România a calificat nouă ambarcaţiuni în finalele pentru medalii la Mondialele de la Racice. Delegaţia ţării noastre la Racice cuprinde 11 bărci şi 35 de sportivi.

Precedenta ediţie a Mondialelor de canotaj a avut loc în 2019, la Ottensheim (Austria), iar România a cucerit două medalii de argint, la patru rame masculin (Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Cosmin Pascari) şi dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar, Simona Radiş).