Vânzările de locuințe au scăzut în primele trei luni
- Antonia Hendrik
- 12 aprilie 2025, 20:06
Sursa foto: Arhiva EvZ
Piața imobiliară se confruntă cu dificultăți, conform unei analize recente, care arată că vânzările de apartamente și case au scăzut cu 5,4% în primele trei luni ale acestui an, comparativ cu aceeași perioadă din 2024.
Piața imobiliară nu prea mai are cui să vândă locuințe
Mai exact, în primele trei luni ale anului, au fost vândute peste 13.200 de case și apartamente în București și împrejurimi, ceea ce reprezintă o scădere de 4,3% comparativ cu aceeași perioadă din 2024.
Această informație provine dintr-o analiză realizată de compania de consultanță imobiliarăDe, bazată pe statisticile Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI).
În București, în primul trimestru, au fost tranzacționate peste 11.200 de locuințe, ceea ce reprezintă o scădere de 5,4% față de aceeași perioadă a anului trecut. În județul Ilfov, au fost vândute 1.960 de locuințe, înregistrându-se o creștere de 2,4% comparativ cu primele trei luni din 2024.
Noile prețuri ar fi una dintre cauze
Piața imobiliară trece prin momente mai grele la început de primăvară. Diferențele anuale dintre cele două zone pot fi explicate prin scăderea numărului de locuințe noi finalizate în București, în paralel cu creșterea livrărilor de locuințe în localitățile din jurul Capitalei.
„Scăderea ofertei, coroborată cu o cerere care a rămas la un nivel ridicat, a dus o presiune şi mai ridicata pe preţurile de tranzacţionare. Cu toate acestea, potenţialii cumpărători par a se fi adaptat deja la noile preţuri, accesibilitatea cumpărării unei locuinţe menţinându-se încă la un nivel bun”, a comentat Andrei Sârbu, CEO SVN Romania.

Piața imobiliară. Sursa foto: Facebook
Conform SVN Romania, în acest an ar putea fi finalizate aproximativ 18.000 de noi locuințe în București și împrejurimi, un număr similar cu cel din 2024, când în regiunea Capitalei s-a înregistrat cel mai mic volum de locuințe livrate în ultimii cinci ani.
Piața imobiliară, la nivel de țară
În primele trei luni ale acestui an, aproape 37.000 de case și apartamente au fost vândute în România, ceea ce reprezintă o scădere de 4,9% față de aceeași perioadă a anului trecut. Cele mai multe tranzacții rezidențiale au avut loc în Constanța, Cluj și Timiș, conform statisticilor oficiale.
În cei șase ani de activitate, SVN Romania a realizat tranzacții pentru peste 11.000 de locuințe, cu o valoare totală de peste 900 de milioane de euro. Consultanții SVN au fost implicați, de-a lungul carierei lor, în vânzarea a peste 31.000 de locuințe.
Anul 2025 a început cu o accelerare a ritmului anual de creștere a prețurilor locuințelor noi. Aceasta se întâmplă într-un context în care 2024 a înregistrat cel mai mic număr de locuințe livrate în București și împrejurimi în ultimii cinci ani. De asemenea, în 2025 ar putea fi finalizat un volum similar, conform datelor furnizate de SVN România.