Universitatea Craiova - Poli Iași, 2-2. Oaspeții au revenit de la 2-0 și au fost salvați de VAR pe final

Universitatea Craiova - Poli Iași, 2-2. Oaspeții au revenit de la 2-0 și au fost salvați de VAR pe final Universitatea Craiova - Poli Iași 2-2. Oaspeții au revenit de la 2-0. Sursa Foto: Facebook

Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu Politehnica Iaşi, 2-2, după ce a condus cu scorul de 2-0. Meciul a contat pentru etapa a 20-a din SuperLiga de fotbal.

SuperLiga. Universitatea a înscris de două ori în prima repriză, prin Alexandru Mitriţă (30) şi Ante Roguljic (45). După pauză, Poli Iași a profitat de relaxarea gazdelor și a reușit să egaleze.

SuperLiga României la fotbal. Meci spectaculos între Universitatea Craiova și Poli Iași

Universitatea Craiova și Poli Iași au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 20 din Superligă. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, iar Markovic putea să dea lovitura în prelungiri.

Reușita acestuia a fost anulată după o lungă analiză în camera VAR.

Alin Roman a marcat ambele goluri ale ieşenilor. Primul gol a fost marcat din penalty (54), după un fault comis de Alexandru Creţu asupra lui Andrei Gheorghiţă. Al doilea gol a fost marcat din lovitură liberă de la 22 de metri (69), după o gafă a portarului Laurenţiu Popescu.

Universitatea Craiova, Poli Iași - SuperLiga

Universitatea Craiova a condus-o pe Poli Iași cu 2-0 la pauză

Finalul meciului a fost dramatic, cu două decizii la poarta Iașiului anulate corect de VAR, în minutele de prelungiri.

În prelungiri Jovan Markovic a înscris, iar toate punctele păreau că vor rămâne în Bănie. În cele din urmă, reușita sa a fost anulată de VAR pentru ofsaid, iar Craiova a ratat șansa de a ajunge pe locul doi în SuperLiga.

Arbitrii video Ovidiu Hațegan și Mircea Ardelean au avut nevoie de șapte minute pentru a da o decizie finală la faza controversată. Arbitrul le-a mai dat o mică speranță gazdelor, după ce a indicat lovitură de la 11 metri. A revenit imediat asupra deciziei, după ce a fost atenționat că asistentul Bobe a ridicat fanionul pentru ofsaid.

Universitatea Craiova putea ajunge pe locul doi în clasamentul din SuperLiga

Universitatea Craiova a scăpat la limită victoria după ce a condus cu 2-0 la pauză și a ratat posibilitatea de a urca pe locul doi în clasament.

Universitatea venea după un eşec la Sibiu, 1-2 cu FC Hermannstadt. Poli Iaşi e neînvinsă de trei deplasări, venind după două egaluri.

În tur, Universitatea Craiova a câştigat cu 4-1 duelul din SuperLiga de fotbal.

Marcatori: Alexandru Mitriţă (30), Ante Roguljic (45), respectiv Alin Roman (54 - penalty, 69).

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mihăiţă Necula (Bucureşti), Ionuţ Marius Bobe (Bucureşti); al patrulea oficial: Valentin Porumbel (Olteniţa).

Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Mircea Ardelean (Arad).

Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, Florin Bătrânu (Timişoara) - LPF.