FC Hermannstadt a bătut Universitatea Craiova și rămâne pe locul 5 în clasament

FC Hermannstadt a bătut Universitatea Craiova și rămâne pe locul 5 în clasament Superliga. FC Hermannstadt - Petrolul Ploieşti, scor 0-0. Meciul a fost întrerupt. Sursa Foto: Facebook

FC Hermannstadt a învins Universitatea Craiova cu scorul de 2-1 (0-0), duminică, la Sibiu

FC Hermannstadt nu doar că l-a înfuriat pe Hagi , dar și pe craioveni.

Jucătorii sibieni au deschis scorul după ce Gabriel Iancu (minutul 51) a tras un gol.  Alexandru Mitriţă (53) a egalat imediat scorul dintr-un unghi dificil.

FC Hermannstadt i-a demoralizat pe craioveni

Însă, Alexandru Oroian a marcat golul victoriei sibienilor în minutul 62. El a tras un şut din centrul careului.

Sibienii au mai avut ocazii în minutul 30, când Andrei Ivan nu a putut nimeri poarta adversară, apărată de portarul Cătălin Căbuz din careu.

Și Daniel Paraschiv a ratat două ocazii în repriza secundă (46, 58).   În cursa pentru Cupa României, Universitatea Craiova a învins campioana Farul de la Superliga de fotbal a României pe 5 decembrie.

FC Hermannstadt se menține pe poziție

După ce a bătut  CFR Cluj pe 6 noiembrie, FC Hermannstadt a încheiat turul Superligii de fotbal pe locul al patrulea, a a avut o înfrângere,  transmite Agerpres.

Dar învingând Universitatea, care la rândul ei a avut patru victorii consecutive  (trei în campionat, una în Cupa României), sibienii par să fie favoriți în acest an.

Hermannstadt se poziționează pe locul 5, cu 28 puncte,  după Rapid București, Universitatea Craiova, CFR Cluj și FCSB.

Universitatea CraiovaUniversitatea Craiova, Sursa Foto: Facebook

Cupa României. Universitatea Craiova, calificată în sferturi de finală

Echipa campioană a ratat două ocazii importante în prima repriză.  Ionuţ Cojocaru a fost cel care s-a aflat la un pas de a înscrie. Universitatea Craiova, calificată în sferturile de finală din Cupa României a deschis scorul în finalul primei reprize. Elvir Koljic a reușit să marcheze, după ce a deviat  un şut al jucătorului Ştefan Baiaram.

A urmat o lovitură de cap, imediat după ce  Mihai Căpăţînă a reușit să centreze. Slovenul Jasmin Kurtic a reușit să înscrie cu un şut de la aproape 25 de metri în vinclu. Un gol dat de Marian Danciu de la Universitatea Craiova a fost anulat.

Campioana va juca în sferturile de finală ( Cupa României) cu a doua echipă clasată din Grupa C.  Printre acestea se numără care Oţelul Galaţi, FCSB, FC U Craiova , Dinamo, FC Bihor, SCM Zalău.