Supercupa României. FCSB a câștigat primul trofeul al sezonului, după un meci banal cu Corvinul FCSB, Supercupa României. Sursa foto: Facebook

FCSB a adăugat al șaselea trofeu din Supercupa României în palmaresul său joi seara, învingând formația Corvinul Hunedoara, o echipă din liga secundă, cu scorul de 3-0 (1-0) pe Stadionul Steaua din București.

Formația lui Gigi Becali a mai reușit să ia titlul în 1994, 1995, 1998, 2001, 2006 şi 2013. În schimb, adversara a câștigat trofeul anul trecut.

Supercupa României. Corvinul Hunedoara s-a impus în primele minute de joc

Corvinul Hunedoara s-a impus în primele zece minute ale partidei, când a și avut două ocazii de a înscrie în poarta celor de la FCSB.

În minutul trei, Roger a încercat un șut la colțul scurt respins de Vlad, iar mai târziu, în minutul zece, Neacșa a tras peste poartă de la distanță.

FCSB a înscris primul gol al meciului în minutul 21, când Alhassan a trimis un șut către poartă din centrul careului, iar Lefter a respins mingea. Imediat după, Miculescu a marcat din apropiere.

Corvinul a ratat însă și alte ocazii a marca un gol în meciul de final din Supercupa României. Sergiu Buș a șutat la colțul scurt în minutul 24 și a obținut un corner.

În minutul 37, Iacob a trimis mingea peste poartă, în timp ce Manolache a ratat cea mai bună ocazie a oaspeților, nereușind însă să devieze mingea din șapte metri, un minut mai târziu.

FCSB-Corvinul

FCSB-Corvinul. Sursa foto: Facebook

Înainte de pauză, Radaslavescu a încercat un șut din unghi în minutul 43, dar Lefter a respins. În prelungiri, Neacșa a tras din afara careului, dar și de data aceasta mingea a trecut milimetric pe lângă poartă.

Ştefănescu a marcat primul său gol în tricoul FCSB

În repriza a doua, Ştefănescu a marcat primul său gol pentru FCSB în minutul 52, trimițând mingea în colțul lung al porții după o pasă precisă de la Popa.

Ulterior, fostul jucător al echipei Sepsi OSK a ratat alte două oportunități, când a rămas singur cu portarul, în minutele 72 și 90.

În minutul 80, brazilianul Luis Phelipe a marcat al treilea gol pentru echipa lui Gigi Becali, trimițând mingea direct în plasă.

Trofeu Supercupa României

Trofeu Supercupa României. Sursa foto: FC Corvinul 1921 Hunedoara/ Facebook

Înaintea meciului s-a ținut un moment de reculegere în memoria respectatului antrenor Ion V. Ionescu.

Ambele echipe vor juca în cupele europene în săptămâna următoare. FCSB va întâlni echipa sanmarineză Virtus AC în deplasare, în timp ce Corvinul va juca împotriva maghiarilor de la Paksi FC, potrivit Agerpres.

La final, suporterii de la CSA Steaua, prezenți la meci, au încercat să intre la tribuna I, dar au fost opriți de forțele de ordine, care au intervenit prompt.