Liga Campionilor. Sparta Praga, cel mai rapid gol. A învins-o cu 3-0 pe RB Salzburg

Liga Campionilor. Sparta Praga, cel mai rapid gol.  A învins-o cu 3-0 pe RB Salzburg Sparta Praga. Sursa foto: Facebook

Sparta Praga a învins-o cu scorul de 3-0 pe RB Salzburg, miercuri seara, pe teren propriu, în prima etapă din noul format al Ligii Campionilor la fotbal.

Sparta Praga a învins-o cu 3-0 pe RB Salzburg

Sparta Praga, care a revenit pe scena principală a competiției pentru prima dată în 19 ani, a trecut de echipa RB Salzburg cu 3-0 după ce a preluat conducerea la începutul meciului.

Sparta Praga a avut cel mai rapid start de până acum, când mijlocașul finlandez Kaan Kairinen a marcat în primele secunde ale meciului.

Golurile au fost marcate de Kaan Kairinen (2), Victor Olatunji (42) şi Qazim Laci (58). Kosovarii Albion Rrahmani şi Ermal Krasniqi, transferaţi vara aceasta de la Rapid Bucureşti la Sparta, au fost introduşi pe teren în minutele 64, respectiv 72.

RB Salzburg a trebuit să treacă prin două meciuri de calificare în luna august, iar Sparta Praga  a jucat deja șase meciuri în competiție.

Ar putea fi o imagine cu 1 persoană, jucând fotbal, jucând fotbal şi textSparta Praga a învins-o cu 3-0 pe RB Salzburg. Sursa foto: Facebook

Bologna-Șahtior Donețk, scor 0-0

Bologna a jucat cu Şahtior Doneţk, scor 0-0. Ucrainenii au ratat un penalty prin Gheorghi Sudakov, în minutul 4, şutul său fiind apărat de Lukasz Skorupski.

Mai exact, Georgiy Sudakov a fost cel care a executat penalty-ul. Acesta a trimis mingea pe colțul de jos din stânga, iar portarul italienilor a fost pe fază.  Din păcate, niciuna dintre cele două echipe nu au reușit să marcheze în prima parte intrând la egalitate în pauză.

În repriza a doua, Bologna a ratat mai multe ocazii cu șanse mari de gol. Dar nici de data aceasta nu au reușit să marcheze până la finalul meciului. În urma acestui rezultat de 0-0, cele două formații Bologna și Şahtior Doneţk sunt una după alta în clasament cu câte un punct. Prima fiind pe locul 8 iar Șahtior ocupă locul nouă.

Miercuri seara mai au loc meciurile Celtic Glasgow - Slovan Bratislava de la ora 22:00, FC Bruges - Borussia Dortmund: 22:00, Manchester City-Inter Milano de la 22:00 şi Paris Saint-Germain - Girona de la 22:00.