România, alt selecționer, aceeași echipă fără sare și piper. Edi Iordănescu, debut deprimant în fața Greciei Sursa foto: NationalaRomanieiOfficial / Facebook

Naționala României a cedat cu scorul de 0-1 în amicalul jucat, vineri, în Ghencea, în fața Greciei. „Tricolorii” nu au impresionat la primul meci al noului selecționer, Edi Iordănescu.

Naționala de fotbal a României a început cu un eșec noul sezon internațional. „Tricolorii” au fost învinși, vineri seară, pe teren propriu, de reprezentativa Greciei, scor 0-1, gol marcat de Andreas Bouchalakis în minutul 39. Testul de verificare, care s-a disputat în Ghencea, pe stadionul „Steaua”, a reprezentat debutul lui Edi Iordănescu pe banca primei reprezentative.

Noul selecționer, Edi Iordănescu, a bifat o contraperformanță ce era veche de 55 de ani

România a evoluat fără orizont în prima repriză, apoi, în actul secund, fotbaliștii au început să pună ceva probleme la poarta oaspeților. Nu suficient de mari pentru a reuși să și marcheze. Eșecul este unul trist pentru noul selecționer al naționalei, mai ales că el devine primul după 55 de ani care pierde pe teren propriu la debut. Ultima dată s-a întâmplat în anul 1967, atunci când România, sub comanda lui Angelo Niculescu, era învinsă de Italia.

„Aseară, n-am avut somn gândindu-mă că am fi putut fi noi în locul Macedoniei. Ne-a lipsit un gram de șansă. O echipă inferioară nouă e mai aproape de Mondial, asta e senzația mea”, a spus Vlad Chiricheș la Pro X.

„E un nou început, idei noi, jucători noi. Sperăm să vină și victoriile în următoarele jocuri. Cred că suntem jucători cu experiență la națională, mister vrea să creeze un ax puternic, cu jucători cu experiență, sperăm să ne iasă și să vină și victoriile.

M-am simțit foarte bine pe Ghencea, îmi place când ajung aici. Spiritul s-a păstrat, chiar dacă e un stadion nou. Mă bucur de fiecare dată să vin în zona asta”, a mai afirmat internaționalul român.

Luni, 29 martie, România va susține un alt meci de pregătire, împotriva Israelului, la Netanya.

Naționala de tineret, victorie în fața Finlandei, în ultimele minute ale partidei

O veste bună a venit de la naționala de tineret, care vineri a câștigat amicalul cu Finlanda, disputa pe arena „Arcul de Triumf”, cu scorul de 2-1. Elevii lui Florin Bratu au fost conduși după reușita lui Suhonen (41), dar au revenit spectaculos în final și au punctat prin Birligea 87 și Miculescu 90+1.