BREAKING NEWS. S-a terminat duelul Halep - Begu de la Roland Garros. Cine merge în turul 3?

Simona Halep (2 WTA, 29 de ani) și Irina Begu (30 de ani, 73 WTA) au făcut spectacol, miercuri, în meciul lor direct, din turul II de la Roland Garros.

Simona Halep - Irina Begu, 6-3, 6-4

Principala favorită de la French Open 2020, Simona Halep, a reușit încă o victorie pe zgura de la Roland Garros, după ce, miercuri, a învins-o pe compatrioata și prietena ei Irina Begu, în minimum de seturi, scor 6-3, 6-4. În turul al treilea de la Paris, jucătoarea din Constanța o va înfrunta pe americanca Amanda Anisimova (19 ani, 29 WTA), care a trecut de Bernarda Pera (25 de ani, 61 WTA), scor 6-2, 6-0. Meciul se va juca vineri.

6-4, Halep s-a impus în fața Irinei și merge în turul 3.

5-4, Halep se îndreaptă spre victorie.

4-4, Halep restabilește egalitatea și se impune în acest game, la zero.

3-4, Begu servește din nou foarte bine și închide game-ul cu un rever în cros.

3-3, Halep a egalat, iar serivciul ei a pus-o în dificultate pe Begu.

2-3, Irina Begu intră din nou în avantaj, după un game tensionant.

2-2, Break pentru Begu.

2-1, Halep preia din nou conducerea.

1-1, Halep restabilete egalitate pe tabelă. Serviciul Simonei i-a pus probleme Irinei.

0-1, Begu câștigă primul game pe propriul serviciu.

Start în setul al doilea.

6-3, Halep se impune în primul set al meciului cu Irina Begu

5-3, Halep își mărește avantajul și face un nou break.

4-3, Break pentru Begu. Irina îi pune mari probleme de joc jucătoarei din Constanța.

4-2, Irina Begu se impune din nou pe propriul serviciu. Halep a ratat o minge de break.

4-1, Halep a muncit din greu pentru a câștiga game-ul, după ce Irina a reușit să se ridice la nivelul disputei.

3-1, Irina Begu reușește să câștige primul ei game în duelul cu Halep, pe propriul serviciu.

3-0, Simona are un început în forță de meci și se desprinde pe tabelă.

2-0, Break la zero pentru Halep.

1-0, Halep reușește să intre prima în avantaj, pe propriul serviciu.

Partida a început.

Simona Halep (locul 2 WTA) și Irina Begu (72 WTA) joacă un meci mare, astăzi, în turul al 2-lea al turneului de la Roland Garros. Cele două românce se vor întâlni pentru prima dată în cadrul unui turneu de Mare Șlem, în jurul orei 16.45 (în direct la Eurosport 1).

Până acum, Halep a înfruntat-o pe Begu de șapte ori, iar sportiva din Constanța s-a impus de fiecare dată. Simona a câștigat turneul parizian în 2018 și a pierdut finalele din 2014 și 2017. O veste bună primită de Simona este legată de faptul că a scăpat de o adversară de tradiție. Din cauza problemelor fizice, Serena Williams a anunțat că renunță și se retrage din competiție.

După reluarea calendarului competițional de tenis, Simona Halep a avut o perioadă foarte productivă. Ea s-a impus în cadrul turneului de la Praga, dar a cucerit și trofeul de la Roma. În schimb, sportiva din Constanța a decis să nu se prezinte la turneul US Open, din cauza pericolului reprezentat de pandemia de coronavirus.

Tabloul Simonei Halep arată astfel:

Turul 2: Irina Begu Turul 3: Amanda Anisimova Optimi: Iga Swiatek / Dayana Yastremska Sferturi: Johanna Konta / Svetlana Kuznetsova / Kiki Bertens Semifinale: Elina Svitolina/ Elise Mertens / Victoria Azarenka / Serena Williams Finală: Garbine Muguruza / Sofia Kenin / Petra Kvitova / Angelique Kerber / Sloane Stephens / Karolina Pliskova