Măcel în Premier League. Cele mai umilitoare înfrângeri din istoria fotbalului

Măcel în Premier League. Cele mai umilitoare înfrângeri din istoria fotbalului Sursa foto: Arhiva EVZ

În ultimele meciuri campionatul de fotbal al Angliei, echipele FC Liverpool şi Manchester United au fost măcelărite.

Echipele FC Liverpool şi Manchester United au suferit înfrângeri umilitoare duminică, în cadrul uneia dintre cele mai surprinzătoare etape din campionatul de fotbal al Angliei.

Deţinătoarea titlului, FC Liverpool, a fost învinsă cu 7-2 în deplasare de formaţia Aston Villa, acesta fiind unul dintre grele mai grele eşecuri înregistrate de „cormorani” sub comanda antrenorului german Juergen Klopp. De menţionat că Liverpool nu a mai încasat şapte goluri în campionat de 57 de ani.

De la învingător s-a remarcat Ollie Watkins, achiziţionat luna trecută de la echipa de ligă secundă Brentford, în schimbul sumei de 28 milioane lire sterline, un record pentru clubul din Birmingham. Acesta a fost autorul unui hat-trick în prima repriză (4, 22, 39), celelalte goluri ale gazdelor fiind înscrise de John McGinn (35), Ross Barkley (55) şi Jack Grealish (66, 75). Pentru oaspeţi a punctat Mohamed Salah (33, 60).

Cealaltă mare surpriză a etapei s-a înregistrat pe stadionul Old Trafford, unde Manchester United a încasat şase goluri (scor 1-6) de la Tottenham Hotspur, echipa fostului său antrenor Jose Mourinho.

United a deschis scorul rapid, în urma unui penalty transformat de Bruno Fernandes (2), însă londonezii au reuşit să marcheze de patru ori până la pauză, prin Tanguiy Ndombele (4), Heung-min Son (7, 37 ) şi Harry Kane (31), în condiţiile în care gazdele au evoluat din minutul 28 în zece jucători, după eliminarea lui Anthony Martial. În repriza secundă, Tottenham a mai înscris de două ori, prin Serge Aurier (51) şi Harry Kaney (79 - penalty).

O altă surpriză poate fi considerat şi eşecul suferit pe teren propriu de Leicester City în faţa lui West Ham United (scor 0-3), în condiţiile în car "vulpile" veneau după trei victorii consecutive şi se aflau pe prima poziţie a clasamentului înaintea etapei a 4-a din Premier League.

Rezultate:

Sâmbătă

Chelsea - Crystal Palace 4-0

Au marcat: Chilwell (50), Zouma (66), Jorginho (78 - penalty, 82 - penalty).

Everton - Brighton 4-2

Au marcat: Calvert-Lewin (16), Mina (45+2), James Rodriguez (52, 70), respectiv Maupay (41), Bissouma (90+2).

Leeds United - Manchester City 1-1

Au marcat: Rodrigo (59), respectiv Sterling (17).

Newcastle United - Burnley 3-1

Au marcat: Saint-Maximin (14), Callum Wilson (65, 77 - penalty), respectiv Westwood (61).

Duminică

Southampton - West Bromwich Albion 2-0

Au marcat: Djenepo (41), Romeu (69).

Leicester City - West Ham United 0-3

Au marcat: Antonio (14), Fornals (34), Bowen (83).

Wolverhampton - Fulham 1-0

A marcat: Neto (56).

Arsenal Londra - Sheffield United 2-1

Au marcat: Saka (61), Pepe (64), respectiv McGoldrick (83).

Manchester United - Tottenham Hotspur 1-6

Au marcat: Bruno Fernandes (2 - penalty), respectiv Son Heung-min (7, 37), Kane (31, 79 - penalty), Aurier (51).

Aston Villa - Liverpool 7-2

Au marcat: Watkins (4, 22, 39), McGinn (35), Barkley (55), Grealish (66, 75), respectiv Salah (33, 60).