Liverpool victorie clară în fața lui Chelsea. Senegalezul Mane a înscris de două ori

FC Liverpool a învins cu 2-0 echipa londoneză Chelsea, într-un meci disputat în cadrul celei de-a doua etape a Premiere League.

Echipa FC Liverpool care este deținătoarea titlului s-a impus în fața celor de la Chelsea Londra chiar pe terenul acestora, pe Stamford Bridge, duminică, într-o partidă care a contat pentru etapa a doua a campionatului Angliei.

Ambele goluri ale cormoranilor au fost marcate de internaționalul din Senegal Sadio Mane. Acesta a înscris pentru Liverpool, două goluri, unul după altul, în minutele 50 și 54.

Primul gol a fost înscris, de senegalez, cu capul, la o centrare centrare ideală a lui Firmino. La cel de-al doilea gol, atacantul lui FC Liverpool a profitat de greșeala portarului londonez, Kepa, care a pasat slab către un coechiper. Senegalezul Mane a interceptat și a reluat în plasă, fără emoții.

Cu acest prilej, în teren și-a făcut debutul și fotbalistul spaniol Thiago Alcantara care, în urmă cu doar o lună, a câștigat Liga Campionilor împreună cu Bayern Munchen. Internaţionalul spaniol a fost introdus în debutul reprizei secund.

Este cea de-a doua victorie pe care o obțin elevii antrenorului Juergen Klopp, după cea pe care au înregistra-o în prima etapă a sezonului când s-au impus cu scorul de  4-3, pe teren propriu, în faţa nou promovatei Leeds United.

Pentru Chelsea Londra a fost prima înfrângere din acest sezon. În prima etapă, echipa londoneză a trecut de Brighton cu scorul de 3-1. Deși victoria a fost îndelung lăudată, analiștii sportive au apreciat că prestația elevilor lui Lampard a lăsat de dorit și nu a fost atât de clară precum ar putea să o indice scorul din teren.

De menționat că într-o altă partidă, disputată tot duminică, Brighton a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia Newcastle United. Brighton s-a impus graţie reuşitelor lui Neal Maupay care a înscris în minutul patru din penalty și în minutul 7 şi a lui Aaron Connolly care a marcat ultimul gol pe finalul partidei, în minutul 83.