Liga Naţiunilor: Portugalia a învins Croația. Spania, 0-0 cu Serbia. Rezultatele de joi Fotbal. Sursa foto: Dreamstime.com

Liga Naţiunilor. Portugalia a deschis scorul cu Diogo Dalot, iar Cristiano Ronaldo a marcat al doilea gol din centrarea lui Nuno Mendes. Deși Dalot a marcat şi în propria poartă, Portugalia a câștigat cu 2-1, joi, pe Estadio da Luz, din Lisabona.

Liga Naţiunilor. Rezultatele de joi

Cristiano Ronaldo a fost înlocuit în minutul 87 cu Diogo Jota. De asemenea, portughezii au adus un omagiu fundaşului Pepe, 41 de ani, care şi-a anunţat retragerea din echipa naţională.

Ar putea fi o imagine cu 2 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi textLiga Naţiunilor. Sursa foto: Facebook

Tot joi, Spania a făcut 0-0 cu Serbia. Spania este câștigătoarea titlului în Liga Naţiunilor şi campioană a Europei și a făcut 0-0 în deplasare  cu Serbia.

Naționala Poloniei a obţinut o victorie importantă în Scoţia, scor 3-2. Un gol a fost înscris de Nicola Zalewski, în minutul 90+7 - penalty.

Danemarca a învins Elveţia în Liga Naţiunilor cu socrul de 2-0. A fost un meci dramatic în care oaspeţii l-au încheiat în nouă jucători deoarece Elvedi şi Xhaka au fost eliminaţi.

De asemenea, și San Marino a obţinut o victorie surprinzătoare cu Liechtenstein, scor 1-0. San Marino n-a mai câştigat un meci de 20 de ani. Ultima victorie este din anul 2004, într-un meci tot cu Liechtenstein, scor 1-0.

Ar putea fi o imagine cu fotbal şi text care spune „MATCHDAY 1 GROUP 1 1 1-3 AZERBAIJAN SWEDEN GROUP 1 PORTUGAL 2-1 CROATIA SCOTLAND GROUP 2-3 POLAND DENMARK GROUP 2-0 GROUP SWITZERLAND SERBIA 0-0 SPAIN ESTONIA 福 GROUP 0-1 SLOVAKIA BELARUS キ GROUP 3 0-0 BULGARIA NORTHERN IRELAND GROUP 2-0 LUXEMBOURG SANMARINO SAN MARINO GROUP 1-0 LIECHTENSTEIN LEAGUE A LEAGUE B LEAGUE c LEAGUE UEFA NATIONS LEAGUE”Liga Naţiunilor. Sursa foto: Facebook.

Rezultatele de joi, din Liga Naţiunilor:

Liga Națiunilor 2024-2025 a început  joi, 5 septembrie. Mai jos vă prezentăm rezultatele primei zile din Liga Națiunilor:

Liga A, Grupa 1:

• Portugalia- Croaţia 2-1. Au marcat Diogo Dalot 7, Cristiano Ronaldo 34, respectiv Diogo Dalot, un autogol în minutul 41.
  • Scoţia-Polonia 2-3,

Liga A, Grupa 4

• Danemarca-Elveţia 2-0. Au marcat jucătorii Patrick Dorgu și Pierre-Emile Hojbjerg  în minutul 90+2. Cartonaş roşu au primit Nico Elvedi, Elveţia și Granit Xhaka.
  • Serbia-Spania 0-0.

Liga C, Grupa 1

• Azerbaidjan-Suedia 1-3. Au marcat jucătorii Renat Dadashov, Alexander Isak și Viktor Gyokeres din penalty. De asemenea, Ramil Şeidaev, Azerbaidjan,  a ratat un penalty în min. 45+7.
  • Estonia-Slovacia 0-1,

Liga C, Grupa 3

• Belarus -Bulgaria 0-0,
  • Irlanda de Nord-Luxemburg 2-0.

Liga D, Grupa 1

• San Marino-Liechtenstein 1-0.

Marian Barbu a arbitrat meciul dintre Irlanda de Nord şi Luxemburg, scor 2-0. Iar Ovidiu Haţegan a arbitrat meciul dintre Belarus şi Bulgaria, scor 0-0.