Generația de Aur, spectacol pe Arena Națională. De ce Hagi rămâne Regele Fotbalului Românesc Sursa fot: Facebook/We Love Sport

Generația de Aur, triumf pe Arena Națională! De ce Hagi rămâne Regele Fotbalului Românesc! A dat două pase decisive și un gol!

Meciul de adio al Generației de Aur a fost arbitrat la „centru” de marele arbitru internațional Ion Crăciunescu. Legendele Lumii, oaspeții Generației de Aur au fost antrenați de către Jose Mourinho.

Generația de Aur, condusă la pauză!

Rivaldo a deschis scorul în minutul 21, învingându-l pe Prunea Generația de Aur era condusă cu 1-0! 7 minute mai târziu, Pandev ridica scorul la 2-0 după ce Prunea respinsese șutul lui Karagounis. Generația de Aur avea un handicap de două goluri pe tabela de marcaj a legendarei Arene Naționale. Atmosfera a fost una de basm, 50 000 spectatori umplând tribunele Arenei Naționale. Meciul de Adio al Generației de Aur celebrează cele trei decenii de la triumful absolut al României în fotbalul mondial când a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de Fotbal, SUA 1994.

Hagi

Gheorghe Hagi. Sursa foto: Facebook/We Love Sport

După câteva ocazii ratate chiar de Regele Hagi, a venit și minutul 40, când Hagi i-a pasat lui Basarab Panduru care a redus din diferență. Așadar Generația de Aur a intrat la pauză condusă cu 2-1 de către Legendele Lumii.  De remarcat faptul că ambele echipe au jucat după o formulă clasică 4-4-2. Generația de Aur deși condusă cu 2-0 nu a pierdut speranța ci a contraatacat reușind să reducă din handicap la pauză.

Generația de Aur a fost salvată de Regele Hagi!

A venit și minutul 62 din repriza secundă! Au fost ocazii de ambele părți, atât Stelea, intrat în locul lui Prunea a fost „testat” de adversari cât și Hagi l-a „testat” pe Dida. Minutul 62 a venit cu un penalty. Hagi a transformat impecabil o lovitură de la 11 metri. Și-a pus balonul pe punctul cu var, a scrutat poarta cu o precizie de lunetist. A decis să ochească centrul porții, a șutat așa cum a făcut-o în anii săi de glorie și scorul a devenit egal, 2-2!

Meciul se relua de la mijlocul terenului, de la scorul de 2 la 2. În minutul 72, s-a petrecut o nouă fază de excepție care arată școala de fotbal românească. Regele Hagi, cel care astăzi conduce destinele Farului Constanța l-a găsit la centrare pe Dorinel Munteanu, antrenorul finalistei Cupei României, Oțelul Galați. Acesta i-a pasat antrenorului Universității Craiova, Costel Gîlcă și Legendele Lumii și-au scos balonul din poartă! Scorul a fost 3-2 pentru Generația de Aur.

Îți mulțumim, Generație de Aur!

Mulțumim Hagi, Lăcătuș, Popescu, Dumitrescu, Panduru, Filipescu, Moldovan, Prodan (Dumnezeu să te odihnească!),  Balint, Petrescu, Răducioiu, Timofte, Mihali, Selimesi, Stelea, Prunea, Lung, Gâlcă, Munteanu, vouă tuturor membrilor Generației de Aur! Mulțumim, Emerich Jenei, Anghel Iordănescu și Victor Pițurcă! Astă-seară am văzut un meci numai bun de povestit nepoților! Generația de Aur rămâne Generația de Aur, Regele Hagi rămâne Regele Hagi!

Bravo, Hagi! Bravo, Generația de Aur! Ați arătat că voi ați fost cei care ne-ați scos din case la miez de noapte! Veteranul comentatorilor sportivi de astăzi, inegalabilul Ilie Dobre comenta cândva un meci din campionatul intern spunând:

„Nemaipomenit! Extraordinar! Fabulos! Orice cuvânt este prea puțin!”

Iar legendarul comentator sportiv Cornel Pumnea, prezentând știrile sportive la TVR avea obiceiul să spună atunci când dorea să transmită secvențe de la o partidă de fotbal ceea ce aș spune și eu când aș dori să revăd meciul din această seară și orice meci al Generației de Aur: „Banda, vă rog”!