FCSB și CS „U” Craiova, victorii neconvingătoare în Europa. Însă, calificările sunt decis

FCSB și CS „U” Craiova s-au impus, joi, în prima manșă a turului 1 preliminar al Ligii Europa

FCSB și CS „U” Craiova au debutat, joi, în Liga Europa și au reușit să se impună în partidele cu Milsami Orhei (Republica Moldova) și Sabail (Azerbaidjan). FCSB a jucat, la Giurgiu, prima manșă a turului 1 preliminar și a câștigat cu scorul de 2-0, datorită golurilor marcate de Florin Tănase, în minutele 12 și 56. „Roș-albaștrii” au evoluat în inferioritate numerică, din minutul 72, după ce Lucian Filip a văzut cartonașul roșu.

CS „U” Craiova a câștigat în deplasare, la Sabail, scor 3-2. Pentru oltenii au punctat Alexandru Mateiu (13), Nicușor Bancu (51) și Mihai Roman (67). Marcatorii gazdelor au fost Agabala Ramazanov (33 și 82). Meciurile retur se joacă săptămâna viitoare, joi, 18 iulie.