Euro 2024. Italia începe apărarea titlului european. Programul de sâmbătă, 15 iunie Euro 2024. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Sâmbătă la Euro 2024 vor fi disputate două meciuri din Grupa B și unul din Grupa A. Cel mai așteptat meci al zilei este cel dintre Italia și Albania. Italia va începe astăzi să-și apere titlul european obținut în 2021.

Euro 2024. Ungaria – Elveția, primul meci al zilei

Ungaria și Elveția sunt văzute ca principalele contracandidate ale Germaniei pentru primele două locuri în Grupa A la EURO 2024. Cele două echipe se antrenează intens pentru meciul lor de debut, care ar putea fi crucial în determinarea echipelor care vor avansa direct în optimile de finală.

Sub comanda selecționerului Marco Rossi, Ungaria participă la al doilea EURO consecutiv. După o performanță dezamăgitoare la EURO 2020, unde au încheiat pe ultimul loc în Grupa F, maghiarii au demonstrat o formă mult îmbunătățită în calificările pentru 2024, terminând neînvinși în grupa lor, cu cinci victorii și trei remize.

Lotul Ungariei

• Portari: Dénes Dibusz (Ferencváros), Péter Gulácsi (Leipzig), Péter Szappanos (Paks)
  • Fundași: Botond Balogh (Parma), Bendegúz Bolla (Servette), Endre Botka (Ferencváros), Márton Dárdai (Hertha Berlin), Attila Fiola (Fehérvár), Miloš Kerkez (Bournemouth), Ádám Lang (Omonoia), Zsolt Nagy (Puskás Akadémia), Loïc Négo (Le Havre), Willi Orbán (Leipzig), Attila Szalai (Freiburg)
  • Mijlocași: Dániel Gazdag (Philadelphia Union), Mihály Kata (MTK Budapest), László Kleinheisler (Hajduk Split), Ádám Nagy (Spezia), András Schäfer (Union Berlin), Callum Styles (Sunderland), Dominik Szoboszlai (Liverpool)
  • Atacanți: Martin Ádám (Ulsan HD), Kevin Csoboth (Újpest), Kristofer Horváth (Kecskemét), Roland Sallai (Freiburg), Barnabás Varga (Ferencváros)

Lotul Elveției

• Portari: Gregor Kobel (Dortmund), Yvon Mvogo (Lorient), Yann Sommer (Inter)
  • Fundași: Manuel Akanji (Manchester City), Nico Elvedi (Mönchengladbach), Ricardo Rodríguez (Torino), Fabian Schär (Newcastle), Leonidas Stergiou (Stuttgart), Silvan Widmer (Mainz), Cédric Zesiger (Wolfsburg)
  • Mijlocași: Michel Aebischer (Bologna), Remo Freuler (Bologna), Ardon Jashari (Luzern), Fabian Rieder (Rennes), Xherdan Shaqiri (Chicago Fire), Vincent Sierro (Toulouse), Renato Steffen (Lugano), Ruben Vargas (Augsburg), Granit Xhaka (Leverkusen), Denis Zakaria (Monaco), Steven Zuber (AEK Athens)
  • Atacanți: Zeki Amdouni (Burnley), Kwadwo Duah (Ludogorets), Breel Embolo (Monaco), Dan Ndoye (Bologna), Noah Okafor (AC Milan)

Programul de sâmbătă la Euro 2024

Sâmbătă, 15 iunie, se vor disputa următoarele meciuri la EURO 2024.

Grupa A: Ungaria – Elveţia (Köln) – ora 16:00

Grupa B: Spania – Croaţia (Berlin) – ora 19:00

Grupa B: Italia – Albania (Dortmund) – ora 22.00.

Germania – Scoția, meci istoric

Euro 2024 a debutat cu un meci care va rămâne în istorie. Niciodată în istoria turneelor finale, europene sau mondiale, nu s-a văzut o confruntare mai dezechilibrată. Germania a învins cu 5-1 Scoția, o echipă națională care a avut o prestație dezamăgitoare. În minutul 19, gazdele conduceau deja cu 2-0, golurile fiind marcate de Florian Wirtz (minutul 10) și Jamal Musiala (minutul 19). Kai Havertz a transformat un penalty în minutul 45+1, după care meciul a fost practic decis, mai ales că scoțienii au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Porteus.

Germania și Scoția s-au întâlnit de 17 ori până acum, Germania obținând 8 victorii, în timp ce Scoția a câștigat de 4 ori, iar cinci meciuri s-au încheiat la egalitate.

Germania EURO 2024

Germania EURO 2024. Sursă foto: Facebook

Când va avea România primul meci la Euro 2024

România va începe turneul pe 17 iunie împotriva Ucrainei, la München, urmând să mai joace împotriva echipelor Belgiei pe 22 iunie la Köln și Slovaciei pe 26 iunie la Frankfurt. Aceasta va fi a șasea participare a României la Campionatul European, după cele din 1984, 1996, 2000, 2008 și 2016.

România va fi reprezentată la Euro 2024 și de o echipă de arbitri, formată din Istvan Kovacs (arbitru principal), Vasile Marinescu și Ovidiu Artene (arbitri asistenți), precum și Cătălin Popa (arbitru VAR).