Eduard Ionescu, victorie la Jocurile Europene la tenis de masă. A învins un adversar puternic Sursă Facebook

Eduard Ionescu a învins un multiplu medaliat la proba de simplu masculin la tenis de masă de la Jocurile Europene. Și Elizabeta Samara s-a calificat în sferturile de finală, la simplu feminin.

Eduard Ionescu a învins un multiplu medaliat la proba de simplu masculin la tenis de masă de la Jocurile Europene. Românul s-a duelat cu germanul Dimitrij Ovtcharov, fost lider mondial și multiplu medaliat olimpic. Și Elizabeta Samara a reușit să se califice.

Eduard Ionescu, multiplul campion european la nivel de juniori a făcut un meci bun contra germanului Dimitrij Ovtcharov, un sportiv consacrat, cu șase medalii olimpice obținute de-a lungul carierei, două de argint și patru de bronz. Adversarul, locul 12 mondial, a câștigat primele două seturi. Cu toate astea, Eduard Ionescu a reușit să câștige ultimele patru seturi, pentru o victorie istorică și calificarea în sferturile de finală, scor 4-2 (7-11, 7-11, 14-12, 11-7, 12-10, 11-5).

Și Elizabeta Samata s-a calificat

Elizabeta Samara s-a calificat și ea în sferturile de finală, la simplu feminin. Sportiva a reușit încă un meci fără set cedat pe tabloul principal, de această dată contra jucătoarei croate Ivana Malobabic (Croația), scor 4-0 (11-3, 11-6, 11-2, 11-8), potrivit Agerpress.

La simplu feminin, Bernadette Szocs şi Elizabeta Samara s-au calificat şi ele în sferturi. Bernadette Szocs a dispus de cehoaica Hana Matelova cu 4-2 (11-9, 12-10, 8-11, 10-12, 11-3, 15-13), iar Elizabeta Samara a învins-o pe croata Ivana Malobabic cu 4-0 (11-3, 11-6, 11-2, 11-8). În sferturi, luni, ambele românce vor înfrunta reprezentante ale Germaniei, Bernadette Szocs va primi replica Ninei Mittelham, iar Elizabeta Samara o va întâlni pe Ying Han.

În semifinalele probei de dublu mixt, Ovidiu Ionescu şi Bernadette Szocs au fost învinşi de maghiarii Nandor Istvan Ecseki/Dora Csilla Madarasz cu 3-0 (11-9, 11-6, 11-6). Ionescu şi Szocs vor juca luni pentru medaliile de bronz, contra perechii spaniole Alvaro Robles/Maria Xiao.

Eduard Ionescu va juca, luni, în sferturi contra francezului Felix Lebrun.

Ionescu, cel mai bun jucător de tenis de masă din Europa

În 2019, Eduard Ionescu a fost considerat cel mai bun jucător de tenis de masă. La Campionatele Europene de Juniori, de la Belgrad, a cucerit trei medalii de aur, la simplu masculin, la dublu și cu echipa României.

„Experiența din Serbia a fost cea mai frumoasă. M-am dus încrezător, dar nu mă așteptam să câștig trei medalii de aur. Am fost foarte focusat, am muncit mult pentru acele rezultate și la final au venit toate așa cum mi-am dorit. A fost senzațional. Medalia cea mai dragă e cea de la echipe. Este obținută alături de prietenii mei și după meci nu știam cum să ne mai bucurăm. A fost un moment pe care nu pot să-l uit niciodată” a declarat Eduard Ionescu.