Oțelul Galați, a doua victorie pe teren propriu. Siderurgiștii s-au impus în fața celor de la FCU Craiova Sursa foto: Facebook/Bogdan Popa

Dorinel Munteanu a obținut a doua victorie pe teren propriu în Superliga. Oțelul Galați s-a impus cu 1-0 în fața celor de la FCU Craiova la capătul unui meci în care echipa din Bănie nu a jucat nimic.

Dorinel Munteanu a obținut o victorie importantă în Superliga, după o pauză de mai bine de patru luni. Otelul Galați s-a impus pe teren propriu în fața celor de la FCU Craiova, prin reușita lui Bodișteanu din minutul 64.

Dorinel Munteanu, a doua victorie pe teren propriu

Victoria de astăzi a dunărenilor vine la fix 134 de zile după succesul gălățenilor în fața echipei Dinamo București. Prin reușita lui Budișteanu, elevii lui Dorinel Munteanu s-au impus în fața unei Craiove apatice, de nerecunoscut. Este a doua victorie pentru Oțelul Galați pe teren propriu.

Deși vremea a fost extrem de călduroasă pentru luna februarie, tribunele stadionului din Galați au fost goale. Ambele echipe au atacat. Dar, Oțelul a jucat mai bine, în pofida transferurilor făcute de Adrian Mititelu. Dorinel Munteanu reclamă în continuare că are nevoie de bani pentru a-și atinge obiectivul asumat la începutul campionatului.

Oțelul Galați, SuperLiga

Dorinel Munteanu a luat o decizie drastică la începutul acestui an. Sursa Foto: Facebook

Oțelul Galați putea deschide scorul în minutul 8

Partida a fost arbitratăă la centru de Mladinovici. Oțelul Galați a început meciul în forță și putea să deschidă scorul în minutul 8. Pop a centrat perfect în careul oaspeților, însă Bodișteanu a calculat greșit traiectoria balonului și a ratat șansa de a deschide scorul.

A fost singura fază notabilă la poarta golkeperului craiovean, Gurău. Prima repriză a curs fără vreo sclipire din partea celor două echipe. După ce au revenit de la cabine, gălățenii și-au trecut în cont prima ocazie notabilă în minutul 53 când Zhelev a expediat o torpilă care putea deschide scorul, dar Gurău a reținut în doi timpi.

Echipa din Bănie n-a mișcat nimic nici în a doua repriza. Presingul gălățenilor a dat roade în minutul 64, la capătul unei acțiuni superbe făcută de Frederic Maciel care a arat flancul drept. A centrat perfect în careul craiovenilor, iar Bodișteanu n-a mai ratat și a deschis scorul, asta după ce Radu Negru a fost prins pe picior greșit, notează GSP.

Dorinel Munteanu are nevoie în continuare de bani

Cinci minute mai târziu, după o fază parcă trasă la indigo, Maciel mai aruncă o centrare pentru Bodișteanu, însă atacantul gălățean a ratat lamentabil. Dorinel Munteanu a redus motoarele și a efectuat mai multe schimbări în speranța că va conserva rezultatul partidei.

După aproape patru luni fără victorii, Oțelul sparge gheața cu a doua reușită pe teren propriu. Ultima victorie a dunărenilor a fost cea din 29 septembrie 2023, în meciul Oțelul-Galați. În Superliga, Dorinel Munteanu are șase remize și cinci înfrângeri.