Ce au vorbit la telefon Vladimir Putin și Viktor Orban: Războiul nu este al nostru

Ce au vorbit la telefon Vladimir Putin și Viktor Orban: Războiul nu este al nostruViktor Orban și Vladimir Putin. Sursa foto: Viktor Orban/ Facebook

Vladimir Putin și Viktor Orban au abordat situația cetățenilor maghiari capturați în Ucraina, tensiunile energetice și relațiile bilaterale dintre Rusia și Ungaria, într-o convorbire telefonică marți, relatează AFP.

Președintele rus, Vladimir Putin, și premierul Ungariei, Viktor Orban, au purtat marți o convorbire telefonică în care au abordat problema cetățenilor maghiari care au luptat în cadrul forțelor ucrainene și au ajuns prizonieri ai armatei ruse, potrivit unui comunicat oficial al Kremlinului citat de AFP.

Putin și Orban au discutat despre maghiarii luați prizonieri de Rusia în Ucraina

Oficialii ruși au subliniat că discuția s-a concentrat pe situația „maghiarilor mobilizați în cadrul forțelor armate ucrainene și luați prizonieri de Rusia”.

Ministerul rus al Apărării a difuzat săptămâna trecută o înregistrare video cu un presupus prizonier de război cu dublă cetățenie, ucraineană și ungară. Acesta susține că ar fi fost recrutat cu forța pentru a fi încorporat în armata ucraineană și a fost capturat pe front de către trupele ruse.

Viktor Orban a criticat înrolarea etnicilor maghiari din Ucraina în conflictul militar, susținând că războiul „nu este al lor”. Problema a tensionat anterior relațiile dintre Budapesta și Kiev. În iulie, Ambasadorul Ucrainei la Budapesta a fost convocat la Ministerul de Externe ungar după moartea unui etnic maghiar din Transcarpatia, pe care Ungaria susținea că fusese mobilizat forțat și ucis în bătaie pentru că refuzase să meargă pe front. Kievul a negat aceste acuzații.

Tensiunile energetice între Ungaria și Ucraina

Discuția telefonică dintre liderii rus și ungar intervine pe fondul unor tensiuni majore între Budapesta și Kiev privind livrările de petrol rusesc prin conducta Drujba, care traversează Ucraina. Ungaria și Slovacia au acuzat Ucraina că întârzie reparațiile secțiunii avariate a conductei, afectată de un atac rusesc în luna ianuarie. Ucraina a negat aceste acuzații.

Budapesta a blocat adoptarea celui de-al 20-lea pachet de sancțiuni al Uniunii Europene împotriva Rusiei, precum și acordarea unui împrumut de 90 de miliarde de euro către Kiev, până când livrările de petrol vor fi reluate. Viktor Orban a declarat pe Facebook că până când președintele Volodimir Zelenski „nu va reveni la bunul simț și la normalitate”, Ungaria nu va susține nicio decizie favorabilă Ucrainei.

Orban a adăugat că s-a adresat președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, solicitând aplicarea acordurilor care obligă Ucraina să transporte petrolul prin conducta Drujba către Ungaria. Aceste tensiuni reflectă poziția Budapestei de a continua achizițiile de petrol și gaze din Rusia, în pofida presiunilor din partea Uniunii Europene, care consideră că această politică sprijină mașina de război rusă.

Viktor Orban

Viktor Orbán, Vladimir Putin. Sursa foto: Twitter (devenită platforma X)

Relațiile bilaterale ruso-ungare și acordurile energetice

Liderii au discutat și despre relațiile bilaterale și implementarea acordurilor încheiate pe 28 noiembrie la Moscova. Atunci, Viktor Orban a negociat importul de hidrocarburi la prețuri reduse și achiziționarea de acțiuni la companii petroliere rusești sancționate de Statele Unite, în schimbul sprijinului Ungariei pentru Moscova în conflictul din Ucraina.

Pe lângă aceste subiecte, cei doi lideri au discutat despre posibilele consecințe ale războiului din Orientul Mijlociu asupra pieței mondiale a energiei.

Comisia Europeană urmărește securitatea energetică

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, urmează să discute marți după-amiază cu președintele Zelenski despre securitatea energetică, în contextul disputei dintre Kiev, Budapesta și Bratislava.

Comisia Europeană a precizat că va continua dialogul cu Ucraina, Slovacia și Ungaria pentru a asigura aprovizionarea stabilă cu hidrocarburi.

2
3