La nivel național s-a înregistar o prezența la vot de 46,02%. După numărătoarea parţială a voturilor, lista primarilor din municipiile reședință de județ ale României este următoarea:

  1. Alba Iulia (Alba)

USR: Gabriel Pleșa

  1. Arad (Arad)

PNL: Călin Bibarț

  1. Pitești (Argeș)

PSD: Cristian Gentea

  1. Bacău (Bacău)

USR: Lucian Stanciu Viziteu

  1. Oradea (Bihor)

PNL: Florin Birta

  1. Bistrița (Bistrița-Năsăud)

PNL: Ioan Turc

  1. Botoșani (Botoșani)

PSD: Cosmin Andrei

  1. Brașov (Brașov)

USR: Allen Coliban

  1. Brăila (Brăila)

PSD: Marian Dragomir

  1. București

INDEPENDENT: Nicușor Dan

Sector 1: Clotilde Armand (USR)

Sector 2: Radu Mihaiu (USR)

Sector 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)

Sector 4: Daniel Băluță (PSD)

Sector 5: Cristian Popescu Piedone (PPU)

Sector 6: Ciprian Ciucu (PNL)

  1. Buzău (Buzău)

PSD: Constantin Toma

  1. Reșița (Caraș-Severin)

PNL: Ioan Popa

  1. Călărași (Călărași)
  2. Cluj-Napoca (Cluj)

PNL: Emil Boc

  1. Constanța (Constanța)

PNL: Vergil Chițac

  1. Sfântu Gheorghe (Covasna)

UDMR: Antal Arpad

  1. Târgoviște (Dâmbovița)

PSD: Cristian Stan

  1. Craiova (Dolj)

PSD: Olguța Vasilescu

  1. Galați (Galați)

PSD: Ionuț Pucheanu

  1. Giurgiu (Giurgiu)

PNL: Adrian Anghelescu

  1. Târgu Jiu (Gorj)

PNL: Marcel Romanescu

  1. Miercurea Ciuc (Harghita)

UDMR: Korodi Attila

  1. Deva (Hunedoara)

PNL: Florin Oancea

  1. Slobozia (Ialomița)

PNL: Dragoș Soare

  1. Iași (Iași)

PNL: Mihai Chirica

  1. Baia Mare (Maramureș)

INDEPDENDENT: Cătălin Cherecheș

  1. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)

PSD: Marius Screciu

  1. Târgu Mureș (Mureș)

UDMR: Soos Zoltan

  1. Piatra Neamț (Neamț)

PNL: Andrei Carabelea

  1. Slatina (Olt)

PSD: Emil Moț

  1. Ploiești (Prahova)

PNL: Andrei Voloșevici

  1. Satu Mare (Satu Mare)

UDMR: Kereskenyi Gabor

  1. Zalău (Sălaj)

PSD – Ionel Ciunt

  1. Sibiu (Sibiu)

FDGR: Astrid Fodor

  1. Suceava (Suceava)

PNL: Ion Lungu

  1. Alexandria (Teleorman)

PSD: Victor Drăgușin

  1. Timișoara (Timiș)

USR: Dominic Fritz

  1. Tulcea (Tulcea)

PNL: Ștefan Ilie

  1. Vaslui (Vaslui)

PSD: Vasile Pavăl

  1. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)

PE: Mircea Gutău

  1. Focșani (Vrancea)

PSD: Cristi Valentin Misăilă

Sursa: Antena 3