Autostrada Unirii, vestea așteptată de toți românii. Anunț de ultim moment

Autostrada Unirii, vestea așteptată de toți românii. Anunț de ultim momentAutostrada Unirii. Sursa foto: facebook / Irinel Ionel Scriosteanu

Visul autostrăzii A8, denumită și Autostrada Unirii, începe să se transforme în realitate. Drumul va avea o lungime totală de 304 kilometri și va lega România de Republica Moldova. A8 va cuprinde secțiunile Târgu Mureș – Târgu Neamț și Târgu Neamț – Iași – Ungheni.

Irinel Ionel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, anunță că a fost emisă Autorizația de Construire pe Secțiunea 3, Lenghin - Târgu Neamț.

Lucrările prevăzute sunt

Ministerul Transporturilor a menționat și ce lucrări sunt prevăzute pe această secțiune:

  • lucrări de drum
  • două viaducte
  • 9 pasaje
  • 9 poduri
  • lucrări de colectare și evacuare a apelor
  • lucrări de consolidare
  • lucrări de asigurare a continuității rețelei de drum existente
  • lucrări de protecția mediului

Irinel Ionel Scrioșteanu a precizat și că amplasamentul lucrărilor se va desfășura pe raza mai multor U.A.T-uri din județul Neamț.

Este vorba despre secțiunile Vânători-Neamț, Agapia, Târgu-Neamț, Grumăzești, Petricani, Urecheni, Timișești și Păstrăveni și Moțca din județul Iași.

Termenul de execuție

Secretarul de stat a declarat că durata de execuție a lucrărilor este de 24 luni. Termenul de finalizare pentru cei 30 km aferenți acestei secțiuni este anul 2026, iar valoarea contractului este de 1,56 miliarde lei, fără TVA.

Sursa de finanțare este asigurată din fonduri europene nerambursabile, prin PNRR.

Autostrada Unirii, primul lot

Autostrada Unirii, primul lot. Sursa: facebook / Compania Națională de Investiții Rutiere

"Așa cum am mai spus, prioritizăm Autostrada Unirii #A8 pentru a lega Moldova și Republica Moldova de Transilvania și Europa, dar și de București, traversând munții Carpați, iar ținta noastră este ca în 2030 să circulăm de la București la Chișinău pe autostradă. Lucrările vor demara la începutul lunii februarie", a adăugat Irinel Ionel Scrioșteanu.

Acesta spune că, dacă lucrurile merg bine, la final, pe Secțiunea 3 Leghin - Târgu-Neamț vom avea:

  • 29,9 km lungime totală
  • 13 poduri, 11 pasaje, 2 viaducte
  • 2 noduri rutiere:
    • 1) DN15B (Vânători-Neamț)
    • 2) DN15C (Târgu Neamț)
  • 4 spații de servicii
  • 1 Centru Întreținere și Coordonare.

Cât costă Autostrada Unirii

Costurile pentru secțiunea Târgu Neamț-Iași-Ungheni, care face parte din Autostrada Unirii, vor ajunge la 26,39 de miliarde de lei fără TVA.

Practic, Autostrada Unirii costă în jur de 50 milioane euro/km.

București-Chișinău, pe autostradă

În viitor, Autostrada Moldovei (A7) și Autostrada Unirii (A8) se vor intersecta printr-un turbion, în zona Pașcani.

Turbionul este un nod rutier uriaș, iar cel de la Pașcani va fi primul de acest fel din România. El va cuprinde 12 pasaje întinse pe circa 2 kilometri.

Astfel, când vor fi gata A7 și A8 se va putea circula de la București la Chișinău doar pe autostradă.