Arsenal s-a distrat în Premier League cu Crystal Palace. Proteste pe stadioanele din Germania

Arsenal s-a distrat în Premier League cu Crystal Palace. Proteste pe stadioanele din Germania Arsenal, victorie la scor cu Palace. sursa: Facebook

Arsenal Londra s-a impus la scor, 5-0, în jocul cu Crystal Palace, disputat, sâmbătă, pe teren propriu, în Premier League. În Germania au fost proteste ale suporterilor, pe mai multe stadioane.

Arsenal a câștigat detașat, confruntarea disputată, sâmbătă, acasă, contra celor de la Crystal Palace, scor 5-0. Meciul a contat pentru etapa a contat pentru etapa a 21-a a Premier League și a fost un simplu galop de sănătate pentru „tunari”. Care au marcat prin Gabriel dos Santos (11), Dean Henderson (37 - autogol), Leandro Trossard (59) și Gabriel Martinelli (90+4 și 90+5).

Arsenal n-a avut emoții cu concitadina Crystal Palace, de care a trecut lejer

Arsenal se află pe locul 3 în clasament, cu 43 de puncte, Cristal Palace e pe 15, cu 21 de puncte. Lideră e Liverpool (45), urmată de Manchester City (43). Ambele echipei au un meci mai puțin disputat.

Într-o altă partidă din prima ligă engleză, ce s-a disputat azi, Brentford a câștigat, pe teren propriu, confruntarea cu Nottingham Forest, scor 3-2.

Cadiz l-a dat afară pe tehnicianul Sergio Gonzalez, după eșecul cu echipa lui Ianis Hagi

În Spania, gruparea Cadiz l-a concediat pe antrenorul Sergio Gonzalez după o serie de 17 meciuri fără victorie în La Liga, în care clubul andaluz de fotbal ocupă locul 18, informează.

"Clubul caută un înlocuitor şi îi urează mult noroc lui Sergio Gonzalez în continuarea carierei sale", se arată într-un comunicat.

De la reluarea campionatului, la începutul lui ianuarie, andaluzii au înregistrat trei înfrângeri, ultima la Alaves (0-1), echipa lui Ianis Hagi, vineri seara.

Sergio (47 ani), numit în funcţie în ianuarie 2022, a contribuit la menţinerea lui Cadiz în Primera Division în ultimele două sezoane, dar nu a obţinut decât două victorii în 21 de meciuri în acest sezon.

Proteste pe stadioanele din Germania

Meciul dintre echipele FC Koln şi Borussia Dortmund, din cadrul etapei a 18-a a campionatului de fotbal al Germaniei, a fos întrerupt, sâmbătă, timp de opt minute. Ca urmare a protestelor suporterilor ultraşi ai celor două formaţii împotriva proiectului, validat de Ligă, pentru venirea unui nou investitor.

În minutul 12, când Borussia deschidea scorul prin olandezul Donyell Malen, repunerea mingii în joc a fost întârziată multe minute pentru a se curăţa terenul de joc de numeroase monede de ciocolată aruncate mai întâi de ultraşii lui Koln, iar apo de cei ai lui Dortmund.

Şi pe alte terenuri din Bundesliga au avut loc acţiuni similare, meciul Heidenheim-Wolfsburg fiind întrerupt 12 minute, conform Agerpres.