Vești foarte proaste pentru datornicii la bănci, de la BNR. Ce se întâmplă cu dobânzile

Vești foarte proaste pentru datornicii la bănci, de la BNR. Ce se întâmplă cu dobânzile

Inflația își reia traiectoria ascendentă în România, punând presiune pe consumatori, companii și decidenți politici. Datele publicate recent de Institutul Național de Statistică arată că rata anuală a inflației a urcat în luna mai 2025 la 5,45%, față de 4,85% în aprilie, alimentând temerile privind o nouă perioadă de scumpiri susținute. Tendința vine după câteva luni de temperare aparentă, în care analiștii și o parte din publicul larg au sperat într-o revenire la stabilitate.

Inflația, influențată de creșterea TVA

Principalul motor al creșterii prețurilor îl constituie scumpirile la alimente și energie, în special în contextul așteptărilor privind majorarea cotei TVA și a accizelor începând cu 1 august. În plus, expirarea schemei de plafonare a prețurilor la electricitate riscă să creeze un nou val de scumpiri în facturile populației.

Banca Națională a României (BNR) avertizează, în cel mai recent raport, că inflația se va accelera în următoarele luni, sub influența măsurilor fiscale pregătite de guvern pentru reducerea deficitului bugetar. Totodată, instituția atrage atenția asupra riscurilor suplimentare generate de dezechilibrele externe și de tensiunile politice, care pot amplifica instabilitatea prețurilor.

BNR menține rata dobânzii de politică monetară la 6,5%

În acest context tensionat, BNR a ales să mențină rata dobânzii de politică monetară la 6,5%, o decizie care reflectă prudența față de o posibilă reaprindere a spiralei inflaționiste. Deși o parte din mediul de afaceri și din societate spera la o reducere a dobânzilor, costurile ridicate ale finanțării par să fie prețul plătit pentru ținerea sub control a prețurilor.

BNR

BNR / Sursa foto: dreamstime.com

Creșterea inflației nu este doar o provocare tehnică, ci are implicații directe asupra vieții de zi cu zi: scade puterea de cumpărare a populației, erodează economiile, accentuează inegalitățile și afectează stabilitatea socială. Potrivit economiștilor, o inflație de peste 5% este incompatibilă cu o revenire economică solidă și pune sub semnul întrebării obiectivele fiscale și bugetare asumate de autorități.

Inflația în creștere

Pe termen scurt, perspectivele nu sunt încurajatoare. Dacă măsurile fiscale intră în vigoare fără o compensare eficientă pentru populație, valul inflaționist se va amplifica. Iar în condițiile în care consumul încetinește, iar investițiile private sunt afectate de incertitudine, riscul unei stagnări prelungite a economiei devine din ce în ce mai real.

În ciuda presiunilor multiple, BNR transmite că va rămâne fermă în angajamentul său de a readuce inflația în intervalul țintit, chiar dacă acest lucru presupune menținerea unor dobânzi ridicate pentru mai mult timp.

Ne puteți urmări și pe Google News