Universitatea Cluj învinge Gloria Buzău cu 2-0 și devine noul lider al Superligii Superliga. Sursă foto: Facebook

Echipa Universitatea Cluj a câştigat, luni seară, în deplasare, scor 2-0, întâlnirea cu formaţia Gloria Buzău, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii.

La Buzău, primul gol al meciului a venit după o fază din minutul 22 la care Ferraresso l-a faultat în careu pe Ovidiu Bic, arbitrul Horia Mladinovici a dictat penalti şi şi-a păstrat decizia după consultarea VAR. Dan Nistor a transformat în minutul 27 şi a deschis scorul, iar Mamadou Thiam a înscris în minutul 43, stabilind scorul pauzei, 2-0 pentru clujeni.

După pauză nici una dintre echipe nu a mai marcat, oaspeţii s-au mulţumit cu scorul de pe tabelă, în timp ce buzoienii au încercat, dar nu au fost capabili să pună în pericol poarta lui Gertmonas. Budescu a încercat să înscrie de la mijlocul terenului, în minutul 85, şi Gloria Buzău – Universitatea Cluj s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, 2-0.

Universitatea Cluj- Gloria Buzău, echipele din teren

Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău sunt lideri în clasament, cu 15 puncte şi fără înfrângere, în timp ce Gloria Buzău are cinci puncte şi este ultima în ierarhia Superligii.

GLORIA BUZĂU: Greab – Ferraresso, Turda, Dr. Grigore, Gladun (S. Pîrvulescu 46) – David Tavares, Canadjija, Akhmatov (Budescu 46) – I. Gheorghe (Cr. Dumitru 57), Ricardo Matos, Işfan (Tescan 46). ANTRENOR: Andrei Prepeliţă

UNIVERSITATEA CLUJ: Gertmonas – R. Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Ov. Popescu (G. Simion 46), Bic – Raţă (B. Mitrea 73), D. Nistor (D. Oancea 85), M. Thiam (Hildeberto Pereira 86) – Blănuţă (M. Moraru 73). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene:Ferraresso 20, Akhmatov 45, Canadjija 64 / Ov. Popescu 33, Gertmonas 62, Masoero 77

Arbitri: Horia Mladinovici – Andrei Constantinescu, Mihăiţă Necula – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Sorin Costreie – Claudiu Marcu

Observator: Corneliu Fecioru