Un legendar campion de culturism a murit la doar 50 de ani. Video

Un legendar campion de culturism a murit la doar 50 de ani. Video Sursa foto: Arhiva EVZ

Un cunoscut culturist, fost concurent la Mr. Olympia, a murit la vârsta de 50 de ani. Gustavo Badell, cunoscut ca „The Freakin’ Rican” a obținut, în carieră, până la retragerea din activitatea competițională numeroase trofee importante.

Legendarul campion de culturism Gustavo „The Freakin’ Rican” Badell a murit în condiții deocamdată neelucitare. Vestea acestui deces a fost făcută publică de prietenul său, împotriva căruia a și concurat, în trecut, Eddie Abbew. Acesta a primit vestea tragediei de la familia fostului campion care avea doar 50 de ani.

„M-am trezit în această dimineață cu informația că Gustavo a decedat. Inima mea este alături de familia și prietenii săi”, a scris Eddie Abbew, într-un mesaj pe rețelele de socializare, fără a da mai multe detalii despre moartea prietenului său.

Potrivit publicației TMZ, care a preluat știrea, detaliile legate de decesul fostului culturist Gustavo Badell sunt momentan neclare. Nu există o comunicare oficială din care să rezulte dacă el a murit din cauza unor afecțiuni medicale sau din alte motive.

Despre cariera lui Gustavo Badell

Gustavo Badell și-a început cariera de culturist la vârsta de 19 ani și a câștigat prima sa competiție sportivă în anul 1991. El s-a clasat pe primul loc la Campionatul de culturism pentru juniori din Caraibe.

Ulterior, încurajat de această primă performanță a continuat să se pregătească intens și să concureze în numeroase alte competiții importante. El a câștigat competițiile de la Atlantic City Pro, de la Ironman Pro, concursurile Arnold Classic, dar și Campionatul Mondial Pro.

Cele mai importante competiții de culturism la care a participat Gustavo „The Freakin’ Rican” Badell s-au desfășurat în anii 2004 și 2005. El a concurat la Mr. Olympia, clasându-se pe locul al treilea, chiar în spatele lui Ronnie Coleman (8 titluri consecutive la Olympia) și Jay Cutler (a câștigat 4 Olimpiade). Chiar dacă nu a devenit campion la Mr. Olympia, el era extrem de apreciat pentru performanțele sale în sport.

În anul 2012, culturistul Gustavo „The Freakin’ Rican” Badell a decis să se retragă din activitatea competițională. El a continuat să se antreneze, însă, și a rămas implicat în comunitatea de fitness. Badell a rămas apropiat de fanii săi și ai culturismului cu care interacționa destul de des, mai ales în mediul online.