Trump vrea să diminueze efectele tarifelor pentru automobile. Promisiuni pentru producătorii din SUA

Trump vrea să diminueze efectele tarifelor pentru automobile. Promisiuni pentru producătorii din SUADonald Trump. Sursa foto: x.com

Administrația Trump vrea să diminueze efectele tarifelor auto, reducând taxele pentru piesele importate utilizate în producția internă. Astfel, taxarea dublă a mașinilor fabricate în afara granițelor va putea fi evitată.

Ce plan are Trump

Howard Lutnick, secretarul pentru comerț, a declarat că Donald Trump pune bazele unui parteneriat cu producătorii auto din SUA.

„Preşedintele Trump construieşte un parteneriat important atât cu producătorii auto naţionali, cât şi cu marii noştri lucrători americani”, a explicat Howard Lutnick.

Potrivit oficialului, companiile care produc pe plan intern vor putea fi recompensate.

„Acest acord este o victorie majoră pentru politica comercială a preşedintelui prin recompensarea companiilor care produc pe plan intern, oferind în acelaşi timp piste producătorilor care şi-au exprimat angajamentul de a investi în America şi de a-şi extinde producţia internă”, a mai spus secretarul american pentru comerț.

Așteptările marilor jucători din industrie

Wall Street Journal a fost prima publicație care a relatat despre această decizie. La începutul acestei săptămâni, producătorii au declarat că se așteptau ca Donald Trump să anunțe o scutire de la tarifele auto înainte de vizita sa în Michigan, statul unde se află cei trei mari jucători de pe piața auto și peste 1.000 de furnizori importanți.

Săptămâna trecută, o coaliție a industriei auto din SUA i-a cerut președintelui american să renunțe la tarifele de 25% pentru piesele auto importate, avertizând că măsura ar reduce vânzările și ar duce la scumpiri. Trump anunțase anterior că aceste tarife vor intra în vigoare cel târziu pe 3 mai.

„Tarifele asupra pieselor auto vor bulversa lanţul global de aprovizionare cu automobile şi vor declanşa un efect de domino care va duce la creşterea preţurilor la automobile pentru consumatori, la scăderea vânzărilor la dealeri şi va face ca întreţinerea şi repararea vehiculelor să fie mai scumpe şi mai puţin previzibile”, au afirmat grupurile din industrie.

Trump, de neclintit

Scrisoarea a fost semnată de reprezentanți ai General Motors, Toyota, Volkswagen, Hyundai și alți producători auto. Aceasta a adresată secretarului Trezoreriei și oficialului din Departamentul Comerțului.

Volskwagen

Volskwagen. Sursa foto: Pixabay

„Majoritatea furnizorilor auto nu sunt capitalizaţi pentru o întrerupere bruscă indusă de tarife. Mulţi sunt deja în dificultate şi se vor confrunta cu opriri ale producţiei, concedieri şi faliment. Este suficient ca eşecul unui singur furnizor să ducă la oprirea liniei de producţie a unui producător auto”, se mai arată în scrisoare.