Tottenham, victorie în fața celor de la Brentford. Cum s-a descurcat Radu Drăgușin Sursă foto: Facebook

În etapa a 22-a a Premier League, meciul dintre Tottenham și Brentford s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-2. Radu Drăgușin (21 de ani) a fost rezervă și a intrat pe teren în minutul 88.

Radu Drăgușin nu a avut noroc nici în a treia sa partidă. Fundașul de culoare tricoloră va trebui să mai aștepte pentru primul său meci ca titular în Premier League. Cu toate acestea, acest moment pare să se apropie, dată fiind prestația defensivă a echipei Spurs în prima repriză.

Tottenham a revenit pe locul patru în Premier League

Oaspeții au dominat în prima repriză pe terenul lui Tottenham Hotspur, cu Neal Maupay reușind să deschidă scorul printr-o lovitură de departajare.

Cu toate acestea, Tottenham a revenit spectaculos în repriza a doua, marcând trei goluri în opt minute, prin golurile lui Destiny Udogie, Brennan Johnson și Richarlison.

Ivan Toney a reușit să reducă din diferență după o pasă greșită a lui Udogie, dar Spurs a rezistat și a câștigat, revenind pe primele patru locuri pentru prima dată în 2024. Echipa lui Ange Postecoglou a ieșit din primele patru locuri în Liga Campionilor după înfrângerea cu 4-2 în fața lui Brighton pe 28 decembrie.

Meciul a fost unul extrem de agitat, cu 28 de lovituri de la ambele echipe. Tottenham a fost implicată în dispute cu Brentford în prima repriză, dar s-a distanțat clar în a doua repriză, marcată de un blitz timpuriu.

„Avem o echipă tânără care începe să se maturizeze”, a declarat Postecoglou pentru BBC Sport. „Înfrângerea de vineri [în Cupa Angliei împotriva lui Manchester City] ne-a arătat că mai avem mult de lucru, iar seara aceasta a fost încă un test. Certurile cu adversarii nu ne vor ajuta în evoluția echipei”.

Cum s-a descurcat Radu Drăgușin în meciul Tottenham - Brentford

Postecoglou l-a trimis pe teren pe Drăgușin în minutul 88, în locul lui Maddison, pentru a întări defensiva în etapele finale ale meciului. În acel moment, antrenorul a modificat și sistemul de joc, trecând la unul cu 3 fundași centrali: Van de Ven (stânga), Romero (centru) și Drăgușin (dreapta).

Fundașul român a fost implicat în două momente critice:

• În al treilea minut al prelungirilor, Radu a încercat să intercepteze o centrare. Norocul său a fost că șutul lui Baptiste a trecut puțin peste bara transversală.
  • În minutul 6 al timpului adițional, Drăgușin s-a poziționat excelent și a blocat cu succes o centrare periculoasă expediată de Toney.

Spurs a reușit să reziste și să urce pe locul 4 în clasamentul Premier League. Echipa acumulează 43 de puncte, la fel ca Aston Villa, dar are un golaveraj superior. Următorul meci pentru Drăgușin și colegii săi este programat pentru data de 3 februarie, pe terenul lui Everton.

radu dragusin

Tottenham, victorie în fața celor de la Brentford. Cum s-a descurcat Radu Drăgușin. Sursă foto: Facebook

Echipele de start din Tottenham - Brentford: Radu Drăgușin, rezervă

Tottenham: Vicario - Pedro Porro, Romero, Van de Ven, Udogie - Bentancur, Skipp, Maddison - Kulusevski, Richarlison, Werner Rezerve: Forster - Royal, Drăgușin, Davies, Hojbjerg, Donley, Johnson, Bryan, Scarlett Antrenor: Ange Postecoglou

Brentford: Flekken - Collins, Pinnock, Mee - Rasmussen, Jensen, Norgaard, Janelt, Lewis-Potter - Maupay, Toney Rezerve: Strakosha - Ajer, Baptiste, Brierley, Damsgaard, Dasilva, Frederick, Yarmolyuk, Zanka Antrenor: Thomas Frank