Raed Arafat

Raed Arafat, născut pe 24 mai 1964, la Damasc, în Siria, este un medic român de origine arabo-palestiniană, născut în Siria, specializat în anestezie-terapie intensivă.

A crescut în Nablus, Cisiordania, iar la vârsta de 16 ani (în 1981) a emigrat în România, pentru a studia medicina.

În septembrie 1990 a început să pună bazele Serviciulului Mobil de Urgență Reanimare și Descarcerare (SMURD) la Târgu Mureș, devenit ulterior serviciul medical național de intervenție rapidă.

În ianuarie 2014 a fost numit șef al Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), creat în cadrul Ministerului pentru Afaceri Interne.

Anunț apocaliptic al lui Arafat. E cel mai crunt scenariu

Anunț apocaliptic al lui Arafat. E cel mai crunt scenariu

Cel mai negru coșmar al autorităților este pe punctul de a deveni realitate. În contextul în care numărul noilor infectări cu coronavirus a crescut alarmant, Raed Arafat face predicții care...

„Merită să minți?” Iohannis, Orban şi Arafat, acuzaţi de un medic cunoscut

„Merită să minți?” Iohannis, Orban şi Arafat, acuzaţi de un medic cunoscut

În contextul în care joi, 29 octombrie 2020, România a depășit 6.000 de cazuri noi de infectare cu Covid-19, medicul specialist psihiatru Gabriel Diaconu a lansat un atac dur în...

Dan Bittman, nou atac la Raed Arafat. „Eu nu sunt genul de idiot care să spun că nu există COVID”

Dan Bittman, nou atac la Raed Arafat. „Eu nu sunt genul de idiot care să spun că nu există COVID”

Solistul trupei Holograf i-a transmis lui Raed Rafat să privească situația din celelalte țări, care au ridicat unele restricții. Dan Bittman a revenit în atenție, după ce a făcut mai...

România achiziționează mai multe teste rapide. Raed Arafat dă toate detaliile

România achiziționează mai multe teste rapide. Raed Arafat dă toate detaliile

Un număr de 43.000 de teste rapide, pe bază de antigen, vor ajunge în România până la începutul săptămânii viitoare, acestea fiind achiziționate din fonduri extrabugetare, în colaborare cu Crucea...

Raed Arafat, pe urmele lui Nicolae Ceaușescu. Ce trebuie să știe toți creștinii

Raed Arafat, pe urmele lui Nicolae Ceaușescu. Ce trebuie să știe toți creștinii

Declarațiile lui Raed Arafat, care a sfătuit toți credincioșii să își revizuiască planurile pentru sărbătoarea Nașterii Domnului a stârnit un val uriaș de critici. Partea cea mai vehementă după declarațiile...

Liderul deputaților PNL, gafă în Parlament. S-a rugat „să avem cât mai multe victime”

Liderul deputaților PNL, gafă în Parlament. S-a rugat „să avem cât mai multe victime”

Florin Roman, liderul deputaților PNL s-a rugat în Parlament în timpul dezbaterii unui proiect de lege promovat de șeful DSU, Raed Arafat, „să avem cât mai multe victime”. El s-a...

BOR intervine în forță! Guvernul, pus la colț! „Mi se pare deplasat”

BOR intervine în forță! Guvernul, pus la colț! „Mi se pare deplasat”

Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, a declarat că este total deplasat să se ia în calcul de către autorități restricționarea Sărbătorilor Crăciunului. „A vorbi de anularea Sărbătorii...

Medicii rezidenți ar putea fi angajați temporar, fără concurs. Ce condiţii trebuie să îndeplinească

Medicii rezidenți ar putea fi angajați temporar, fără concurs. Ce condiţii trebuie să îndeplinească

Guvernul are în dezbatere un proiect elaborat de Ministerul Sănătății care va permite ca medicii rezidenţi să fie angajaţi fără concurs. Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a...

Bucuria interzisă! Arafat și cele trei momente cheie în lupta cu pandemia. Cine câștigă alegerile...

Bucuria interzisă! Arafat și cele trei momente cheie în lupta cu pandemia. Cine câștigă alegerile...

Raed Rafat, seiful DSU, a făcut, duminică seară, declarații privind momentul în autoritățile române vor reuși să țină sub control pandemia, iar numărul noilor cazuri de infectare va scădea semnificativ....

Pelerinajul de Sfântului Dimitrie cel Nou. Se anunță bătălii de stradă cu jandarmii

Pelerinajul de Sfântului Dimitrie cel Nou. Se anunță bătălii de stradă cu jandarmii

Lucrurile par să scape de sub control la pelerinajul de Sfântul Dimitrie cel Nou, după ce autoritățile guvernamentale au rupt înțelegerea cu Patriarhia Română Deja, mai multe sute de pelerini...

Incidență 4 la 1000?! Scenariu negru dezvăluit de Arafat. Schimbările din Capitală

Incidență 4 la 1000?! Scenariu negru dezvăluit de Arafat. Schimbările din Capitală

Raed Arafat, șeful DSU, anunță ce schimbări vor avea loc în Capitală în cazul n care incidența crește de la nivelul actual la 4 la 1000. Raed Arafat a explicat...

Nu doar coronavirusul e problema. Gripa sezonieră îi afectează pe tot mai mulți români

Nu doar coronavirusul e problema. Gripa sezonieră îi afectează pe tot mai mulți români

Numărul cazurilor de infecții respiratorii este în creștere, conform datelor venite de la INSP. De întâlnirea noului coronavirus cu gripa sezonieră se tem și specialiștii. Vești proaste venite de la...

Raed Arafat, scenariul despre care nimeni nu vrea să vorbească: „Vă dau niște cifre”

Raed Arafat, scenariul despre care nimeni nu vrea să vorbească: „Vă dau niște cifre”

Secretarul de stat Raed Arafat a afirmat, marți seară, că România traversează o perioadă foarte grea în contextul pandemiei de coronavirus. Potrivit șefului Departamentului pentru Situații de Urgență, în următoarea...

Breaking News. Cum explică Raed Arafat declarația sa despre „pierderea luptei cu COVID-19”

Breaking News. Cum explică Raed Arafat declarația sa despre „pierderea luptei cu COVID-19”

Situația devine îngrijorătoare din zi în zi, iar șeful DSU a făcut câteva precizări. Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU) a ținut să facă precizări, sâmbătă seara,...

Anunț alarmant. Procent mare de infectare a populației României. Urmează al doilea val

Anunț alarmant. Procent mare de infectare a populației României. Urmează al doilea val

Anunț alarmant. Procent mare de infectare a populației României. Cât de mare este acesta, a explicat dr. Raed Arafat. Raed Arafat a spus că acesta este și motivul pentru care...

Arafat îi trage de urechi pe cei care apelează 112: ”Să suni la 112 pentru că nu a răspuns DSP...”

Arafat îi trage de urechi pe cei care apelează 112: ”Să suni la 112 pentru că nu a răspuns DSP...”

Raed Arafat este supărat pe cei care sună la 112 pentru concedii medicale sau pentru întrebări simple cum ar fi: de ce nu răspund cei de la DSP. Raed Arafat...

Raed Arafat, făcut praf de un cunoscut politican: „Ce faci, bă, tu, repeți ca un papagal?”

Raed Arafat, făcut praf de un cunoscut politican: „Ce faci, bă, tu, repeți ca un papagal?”

Criticat vehement după ultimele declarații publice. Un atac foarte dur a fost lansat la adresa lui Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne. Un cunoscut om politic s-a...

Breaking news. Se redeschid restaurantele, teatrele și sălile de jocuri de noroc în Capitală

Breaking news. Se redeschid restaurantele, teatrele și sălile de jocuri de noroc în Capitală

La Prefectura Capitalei, a avut loc , joi, ședința Comitetului Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă (CMBSU), unde s-a luat decizia redeschiderii restaurantelor, cinematografelor, a teatrelor  și a sălilor de...

Arafat, anunț crucial în cea mai neagră zi! Cel mai mare coșmar a devenit realitate

Arafat, anunț crucial în cea mai neagră zi! Cel mai mare coșmar a devenit realitate

Guvernul a aprobat hotărârea privind prelungirea stării de alertă cu 30 de zile, începând cu 15 octombrie, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat. Raed Arafat a mai precizat...

Arafat aruncă bomba: De Crăciun, ca de Paști! Plus Revelionul... Va fi revoltă pe străzi

Arafat aruncă bomba: De Crăciun, ca de Paști! Plus Revelionul... Va fi revoltă pe străzi

Secretarul de stat în MAI, doctorul Raed Arafat, anunță alte vești proaste pentru români Raed Arafat a făcut un anunț de ultimă oră care îi privește pe toți românii. Secretarul...