Superliga. FCU Craiova – U Cluj 3-4. Nicolae Dică: Trebuie să ne trezim

Superliga. FCU Craiova – U Cluj 3-4. Nicolae Dică: Trebuie să ne trezim Sursa foto: agerpres

Universitatea Cluj a învins echipa FCU Craiova, scor 4-3, în meciul de debut al etapei a treia din Superligă. FC U Craiova nu a acumulat niciun punct, după primele trei etape.

Echipa Universitatea Cluj a învins, în deplasare, formaţia FCU Craiova, scor 4-3, în meciul de debut al etapei a treia din Superligă. Trei jucători au reuşit dubla: Chiţu, Nistor şi Chipciu. Clujenii au deschis scorul în meciul de la Craiova, marcând în minutul 37 prin Dan Nistor, din pasa lui Chipciu.

Oltenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 44, dar au reuşit să egaleze în minutul 50. Bahassa a trimis un şut care a lovit transversala, balonul a revenit în teren, iar Aurelian Chiţu a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 59, Bahassa a şutat din nou din careu, portarul Gorcea a respins, mingea a ajuns la Aurelian Chiţu, care l-a depăşit pe portarul clujenilor şi a înscris, aducându-i pe craioveni în avantaj. În minutul 67 oaspeţii au primit penalti pentru un henţ al lui Baeten şi Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 69, reuşind dubla.

FCU Craiova a revenit în avantaj în minutul 77, scor 3-2, printr-un gol marcat de Sidibe, abia intrat pe teren. Însă clujenii au replicat devastator pe final de meci. Chipciu a egalat cu un şut plasat, din marginea careului, în minutul 80, pentru ca acelaşi jucător să reuşească şi el dubla, în minutul 86, cu un şut deviat de Achim. Universitatea Cluj s-a impus cu 4-3 la Craiova și a ajuns pe locul 7 în clasamentul Superligii, cu 4 puncte. FCU Craiova nu a acumulat nici un punct.

Nicolae Dică: Prima repriză a fost una în care am dominat

Nicolae Dică, antrenorul echipei FCU Craiova, ştie că formaţia sa trebuie să înceapă să câştige meciuri, pentru că oltenii nu au nici un punct în clasament, însă nu înţelege cum – cu trei goluri marcate – formaţia sa nu a reuşit să câştige nici măcar un punct.

„Prima repriză a fost una în care am dominat. Am reuşit să aducem multe mingi în faţa porţii, am încercat să punem presiune, dar la primul lor şut pe poartă am primit gol. La 3-2 pentru noi le-am transmis jucătorilor mei să fim o echipă scurtă agresivă, dar nu s-a întâmplat. Am avut o atitudine ok, dar vreau mai mult de la jucătorii mei. Ca să joci un fotbal bun, trebuie să faci ambele faze.

Din păcate nu am reuşit să scoatem nici măcar un punct. Am marcat trei goluri şi nu numai că nu am câştigat, dar nici nu am luat punct. Am primit goluri foarte uşor. Trebuie să ne gândim la ce avem de făcut pe viitor. Trebuie să ne trezim rapid şi să începem să câştigăm meciuri şi începând de la jocul următor să facem acest lucru”, a declarat Nicolae Dică după meci.

FCU Craiova - U Cluj. Echipele

FCU CRAIOVA: R. Popa - Compagnucci, Paramatti, Danny Henriques, Van Durmen - Dr. Albu (S. Asamoah 46), Vl. Achim – Baeten (Sidibe 76), Bauza (Blănuţă 88), Bahassa – A. Chiţu. ANTRENOR: Nicolae Dică

U CLUJ: Gorcea – R. Dimitrov, G. Miron, B. Mitrea, Vătăjelu - Bic, I. Filip (Calcan 82), Nistor (Piţian 90) - D. Popa, I. Stoica (Perianu 82), Chipciu. ANTRENOR: Anton Petrea

Cartonaşe galbene: Baeten 39, Paramatti 43 / B. Mitrea 20, R. Dimitrov 45+4, Gorcea 90+3

Arbitri: Kovacs Szabolcs - Ciprian Florin Danşa, Romică Bîrdeş - Marius Omuţ

Arbitri VAR: Florin Andrei - Ovidiu Robu

Observator: Nicolae Marodin