SUPERCUPA ROMÂNIEI. Steaua - Astra Giurgiu, 1-1, 3-5. „Alb-negrii” i-au învins din nou pe „militari” la loviturile de departajare

14-07/21steauaalex4882-465x390
Autor: | | 10 Comentarii | 1467 Vizualizari

Astra Giurgiu a câștigat, în această seară, Supercupa României, după ce a trecut de Steaua, după loviturile de departajare, scor 5-3. Dup 120 de minute, scorul a fost 1-1.

Astra Giurgiu și-a adjudecat, în această seară, Supercupa României, primul trofeu al noului sezon. Într-un meci ce s-a disputat pe „Arena Națională”, echipa lui Daniel Isăilă s-a impus în fața Stelei, după executarea loviturilor de departajare, scor 5-3. Mai întâi, campionii din Liga I au deschis scorul prin Chipciu, în minutul 45, iar giurgiuvenii au egalat datorită lui Enache (74). După 90 de minute au urmat cele două reprize de prelungiri, dar cum nu s-a mai înscris, finala s-a decis la penalty-uri.

Pentru Astra au transformat Găman, Takayuki, Morias, Laban și Budescu, iar pentru Steaua au înscris Keșeru, Pârvulescu și Latovlevici. Singurul care a ratat a fost Filip, iar Supercupa României merge la Astra. Echipa din Giurgiu a cucerit al doilea trofeu din istorie, după ce, în sezonul trecut a câștigat Cupa României. Atunci, „alb-negrii” au trecut de steliști, tot după executarea loviturilor de departajare, scor 0-0 și 4-2.

LIVE

Steaua - Astra, 1-1, 3-5, după executarea loviturilor de departajare

Marcatori: Chipciu (45) / Enache (74) La loviturile de departajare au marcat: Keșeru, Pârvulescu și Latovlevici / Găman, Takayuki, Morias, Laban și Budescu. A ratat Filip

Echipe de start

Steaua: Arlauskis - Râpă, Varela, Szukala, Latovlevici - Prepeliţă, L. Filip, N. Stanciu - Chipciu, G. Iancu, Tănase. Antrenor: Costel Gâlcă

Astra: S. Lung jr. - Yahaya, Ben Youssef, V. Găman, J. Morais - Laban, Takayuki - Enache, Budescu, M. Cristescu- Bukari. Antrenor: Daniel Isăilă

Astra a câștigat cu scorul de 5-3 după executarea penalty-urilor.

min. 111: Budescu a fost blocat în fața porții steliste.

min. 93: A șutat Pârvulescu pe lângă poartă de la 25 de metri.

Primele 90 d eminute s-au încheiat, urmează două reprize de prelungiri.

min. 74: GOOOLLL Astra!!! Enache a reluat spectaculos cu capul, din întoarcere, de la 6 metri.

min. 65: Chipciu a căutat din nou colțul scurt, Lung a parat șutul stelistului.

min. 57: Alex Chipciu a șutat pe lângă poartă de la 18 metri.

A început repriza a doua.

S-a încheiat prima parte a meciului.

min. 45: GOOOLLL Steaua!!! Chipciu a deschis scorul cu un șut la colțul lung, după ce a fost servit excelent de Cristi Tănase.

min. 38: Varela a reluat cu capul, portarul Astrei a respins.

min. 36: Iancu șutează la colțul scurt, Silviu Lung jr. respinge în corner.