Simona Halep a gustat din cea mai dulce răzbunare

Românca și-a egalat cea mai bună performanță de la Melbourne, după ce a învins-o în premieră pe Yanina Wickmayer, scor 6-4, 6-2

Simona Halep s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în sferturile de finală ale Australian Open. Românca și-a egalat, ieri, performanța obținută în 2014, la capătul unui meci spectaculos, disputat și câștigat în fața Yaninei Wickmayer, locul 80 WTA (scor 6-4, 6-2).

Simona a intrat dopată cu motivație. Cele două argumente care au întreținut combustia au fost legate de accederea în „sferturi” și în egală măsură de bifarea primului succes împotriva sportivei din Belgia.

„Am jucat cel mai bun tenis al meu”

În precedentele trei întâlniri, Wickmayer obținuse în fața româncei tot atâtea victorii. La Antipozi, Yanina nu a avut nicio șansă, chiar dacă s-a agățat cu disperare de fiecare minge și a practicat un joc aspru și agresiv. Prestația aproape fără cusur a Simonei i-a permis constănțencei calificarea în faza următoare.

De asemenea, românca are asigurat un cec în valoare de 240.000 de euro și 430 de puncte WTA. „Sunt mulţumită de nivelul jocului. Am evoluat de câteva ori cu Wickmayer și acum mi-am luat revanşa. Am jucat cel mai bun tenis al meu acum. Cred că miam îmbunătățit mult jocul în ultimii doi ani. Am fost agresivă, am deschis bine t e r e n u l , cred că m-am descurcat foarte bine”, a spus Halep la finalul confruntării.

Evoluția Simonei i-a entuziasmat și pe jurnaliștii de la siteul oficial al WTA, care au elogiat prestația româncei. „Halep s-a dus ca o tornadă în sferturi. În doar 79 de minute, Simona a reuşit 23 de lovituri câştigătoare şi a obţinut prima ei victorie în faţa belgiencei Wickmayer. Simona și-a ridicat din nou nivelul în fața unei adversare periculoase. A reușit o lovitură câștigătoare la fiecare trei minute și jumătate. Cifrele sunt uimitoare”, a notat sursa citată.

Marți dimineață, Simona Halep va evolua în „sferturi” împotriva rusoaicei Ekaterina Makarova (11 WTA).

În semifinale poate da peste coșmarul Sharapova

Simona Halep are șanse foarte mari de calificare în semifinalele de la Melbourne, chiar dacă întâlnirea cu rusoaica Ekaterina Makarova (locul 11 WTA) pare a fi mai dificilă decât cele anterioare. Interesant este că, până acum, cele două viitoare adversare nu au pierdut niciun set în acest turneu.

Dacă se va califica în penultimul act, Simona are mari șanse să-și înfrunte marele coșmar: Maria Sharapova. Rusoaica o înfruntă în „sferturi” pe canadianca Eugenie Bouchard, iar o reîntâlnire cu Halep este extrem de probabilă.

Anul trecut, longilina sportivă a învins-o pe româncă în finala de la Madrid (scor 1-6, 6-2, 6-3), în ultimul act de la Roland Garros, (6- 4, 7-6, 6-4), și în sferturile de finală de la Cincinnati (3-6, 6-4, 6-4).