Simona Halep a câştigat finala de la Melbourne. Românca a obținut trofeul cu numărul 23

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 20 WTA a câştigat turneul de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 2.

Simona Halep a câștigat trofeul de la Melbourne, Australia, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 6-2, 6-3, pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 3. Ea va urca pe locul 15 după acest turneu de tenis, iar rusoaica va coborî pe locul 32.

Calificarea în finala acestui turneu a fost recompensată cu un premiu de 18.037 de dolari şi cu 180 de puncte WTA. Odată cu câștigarea acestui trofeu, Simona Halep va primi un premiu de 31.000 de dolari, dar și 280 de puncte WTA.

Până în finală, Halep a trecut de australianca Destanee Aiava, scor 6-4, 6-2, de Gabriela Ruse, scor 6-2, 6-2, de elveţianca Viktorija Golubic, scor 6-2, 5-7, 6-4, şi de chinezoaica Qinwen Zheng, scor 6-3, 6-2.

Finala de la Melbourne Summer Set 1 reprezintă a treia întâlnire directă la simplu dintre Simona Halep și Veronika Kudermetova. Precedentele confruntări au fost câștigate de româncă.

Simona Halep se pregătește pentru Australian Open

Simona Halep rămâne la Melbourne și se pregătește pentru debutul în Australian Open 2022, primul turneu de Mare Șlem al anului. Înainte de acest sezon, Simona Halep a declarat că obiectivul ei pentru anul 2022 este revenirea în Top 10 WTA.

„Este o bucurie să vorbesc din nou pe această arenă. Acum 3 ani nu am câștigat. Vă mulțumesc pentru încurajări, m-ați ajutat să câștig. Veronika, felicitări pentru această săptămână, poate nu ai jucat cel mai bun tenis al tău, dar îți urez succes la Australian Open. Echipei mele îi mulțumesc și vreau să câștigăm în continuare, îmi place acest sentiment. Australia este în inima mea, simt că sunt parte din Australia, Darren a fost în tribune, nu mai este antrenorul meu, dar îi mulțumesc. Ne vedem săptămâna viitoare!”, a spus Simona Halep, la festivitatea de premiere, după finala de la Melbourne.

Cum s-a desfășurat jocul Simonei

Sportiva româncă a avut numeroși suporteri în tribunele Rod Laver Arena, iar acest lucru i-a dat mai multă forță. Simona Halep a făcut un prim set foarte bun în meciul cu jucătoarea din Rusia. Ea și-a dominat adversara, pe tot parcursul partidei, cu excepția debutului. Kudermetova, 24 de ani, a început agresiv, cu lovituri puternice şi a reuşit să facă primul break al meciului în ghemul al treilea. Aceasta după ce Halep a condus cu 40 - 15.

De la 1-2, Simona Halep a făcut un joc foarte bun, aproape fără greșeală și s-a impus. A lungit punctele, aşa cum îi place şi a obligat-o pe adversară să greşească de mai multe ori. Astfel, cu acest joc, Simona Halep a câştigat cinci ghemuri la rând şi a încheiat setul cu 6-2, după 24 de minute.

În setul al doilea, jucătoarea româncă, de 30 de ani, a început tot slab și a fost la un pas să fie condusă cu 3-0. Însă Kudermetova a irosit trei mingi de break la 2-0 şi Halep a profitat, revenind în set. Rusoaica a acuzat ratarea din ghemul al treilea şi a jucat din ce în ce mai slab, greşind multe mingi uşoare. Abia la 2 - 3 a mai reușit un ghem, cu serviciul. Din acel moment, însă, Simona Halep nu a mai cedat nici o minge până la final şi a câştigat cu 6-3, după o oră şi 14 minute.