Simona Halep a abandonat meciul cu Anna Kalinskaia. Ce a pățit tenismena pe teren Sursa foto: EPA/WILL OLIVER

Simona Halep a abandonat meciul cu rusoaica Anna Kalinskaia, locul 71 WTA. Tenismenei i s-a făcut rău chiar pe teren și nu a mai putut continua. Medicii au venit în ajutorul ei.

Simona Halep, locul 16 mondial, a abandonat meciul cu rusoaica Anna Kalinskaia, locul 71 WTA. Ea a părăsit jocul la scorul de 7-5, 2-0 pentru rivală, după ce i s-a făcut rău pe teren.

Meciul nu a început bine pentru Halep. În momentul în care scorul era 4-1, aceasta a chemat medicul din cauza problemelor de sănătate. La 4-3 pentru Kalinskaia, rusoaica a cerut specialiști pentru o problemă la glezna dreaptă.

Simona Halep a reuşit să o egaleze pe Kalinskaia la 5, dar în cele din urmă a pierdut primul set, scor 5-7, după 55 de minute de joc. În setul doi, la scorul de 2-0 pentru Kalinskaia, sportiva a avut nevoie din nou de ajutorul medicilor. Ei i-au pus prosopul cu gheaţă în jurul gâtului şi i-au dat vitamine.

Aceasta nu a putut merge mai departe și a abadonat meciul după 63 de minute de joc. Temperaturile ridicate de la Washington și umiditatea i-au stricat planurile lui Halep.

Simona Halep

Sursa foto: facebook.com/simonahalep

Pentru prezenţa în turul doi la Washington, Halep va primi 30 de puncte WTA şi 4.100 de dolari, potrivit News.

Simona Halep în timpul meciurilor

Ieri, comentatorul sportiv Cristian Tudor Popescu a analizat atitudinea Simonei Halep din timpul meciurilor. Jurnalistul a criticat aspru sunetele pe care sportiva le scoate în momentul în care lovește mingea. El a mai subliniat că tenismena este total dizgrațioasă, în comparație cu alte jucătoare.

„După părerea mea, aceste strigăte intense și lungi induc celei care le scoate o falsă impresie de forță și eficiență în lovitură (nu dai mai tare, dacă strigi mai tare, și, cu atât mai puțin, mai precis), care se întoarce împotriva ei, psihic vorbind, îndată ce primește înapoi mingi pe care le credea „dărâmătoare”. Nu mai vorbesc de aspectul dizgrațios, mai ales prin comparație cu o jucătoare elegantă și silențioasă cum e Cristina Bucșa. Până atunci, aș considera un semn bun din toate punctele de vedere o Simona mută ca o lebădă pe teren”, a spus CTP pentru gsp.ro.