Rusia, nemulțumită de propunerile SUA. Negocierile pentru pacea din Ucraina, în impas

Rusia, nemulțumită de propunerile SUA. Negocierile pentru pacea din Ucraina, în impas Sursa foto: Zelenski/Facebook

Rusia nu poate accepta propunerile SUA de a pune capăt războiului din Ucraina în forma lor actuală, întrucât acestea nu abordează problemele pe care Moscova le consideră a fi cauza principală a conflictului.

Rusia respinge propunerile SUA privind Ucraina

 Serghei Riabkov, adjunctul ministrului rus de externe, a sugerat că discuțiile dintre Rusia și Statele Unite pe acest subiect sunt în impas, fără a se ajunge la un acord semnificativ.

În cadrul unui interviu, Riabkov a subliniat că „din câte putem vedea, în ele nu există astăzi niciun fel de abordare a principalei noastre cereri, și anume rezolvarea problemelor legate de cauzele profunde ale acestui conflict.

Este complet absentă, iar acest lucru trebuie depășit”. Aceste comentarii vin în urma declarațiilor anterioare ale președintelui Vladimir Putin, care a afirmat că propunerile SUA trebuie revizuite.

Sursa foto: arhiva EVZ

Trump exprimă nemulțumirea față de Rusia și amenință cu sancțiuni

Pe fondul discuțiilor ce par să stagneze, președintele american Donald Trump a început să devină din ce în ce mai nerăbdător cu privire la blocarea unui acord mai amplu de pace din partea Moscovei.

Trump a declarat că este „supărat” pe Putin și a vorbit despre impunerea de sancțiuni asupra țărilor care continuă să cumpere petrol rusesc, dacă va considera că Rusia blochează un acord de pace. Această nemulțumire a fost exprimată mai ales pe fondul unei presupuse amânări din partea Moscovei.

Serghei Riabkov a reacționat spunând că Rusia nu poate avansa încă într-un acord, subliniind că „luăm foarte în serios modelele și soluțiile propuse de americani, dar nu le putem accepta pe toate în forma lor actuală”. Aceste declarații adâncesc și mai mult divergențele dintre cele două părți.

Kremlinul consideră problema „foarte complexă” și necesită eforturi suplimentare

În ciuda nemulțumirilor exprimate de Trump, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a spus că Rusia „continuă contactele cu partea americană”, dar a subliniat că „subiectul este foarte complex” și că reglementarea situației din Ucraina necesită „o mulțime de eforturi suplimentare”.

Kremlinul consideră că aceste negocieri sunt dificile și că nu există un consens clar asupra modului în care ar trebui să se desfășoare acordul de pace. De asemenea, Rusia a reînnoit angajamentul față de moratoriul privind atacurile asupra instalațiilor energetice din Ucraina, subliniind că respectă acordul convenit cu Statele Unite.

În acest context, ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a informat despre presupusele încălcări ucrainene, iar Rusia a transmis o listă de încălcări consilierului american pentru securitate națională și secretarului de stat, relatează Reuters.