România, locul cinci la Europenele de înot în proba de 4x100 metri liber masculin Sursă foto: Facebook

România s-a clasat pe locul cinci la Europenele de înot în proba de 4x100 metri liber masculin. Componența echipei a fost David Popovici, George-Adrian Rațiu, Alexandru-Richard Szilagyi și Patrick-Sebastian Dinu, iar timpul înregistrat a fost de 3 minute, 14 secunde și 2 sutimi.

România se afla în frunte după primul schimb, când Popovici a parcurs distanța de 100 de metri în 47 de secunde și 22 de sutimi.

Echipa Serbiei (Velimir Stjepanovic, Nikola Acin, Justin Cvetkov, Andrej Barna) a câștigat medalia de aur cu timpul de 3 minute și 12 secunde și 90 sutimi. Locul doi a fost ocupat de echipa Poloniei (Mateusz Chowaniec, Dominik Dudys, Ksawery Masiuk, Kamil Sieradzki) cu timpul de 3 minute și 13 secunde și 25 sutimi, iar bronzul a fost obținut de echipa Greciei (Apostolos Christou, Stergios Marios Bilas, Kristian Gkolomeev, Andreas Vazaios) cu timpul de 3 minute și 13 secunde și 73 sutimi.

David Popovici

David Popovici. Sursa foto: Facebook

David Popovici a intrat în finala europeană la 200 de metri liber

David Popovici, în vârstă de 19 ani, s-a calificat joi, 20 iunie, în finala probei de 200 de metri liber la Campionatele Europene de înot de la Belgrad, înregistrând timpul de 1 minut și 46 secunde și 15 sutimi, cel mai bun rezultat al semifinalelor. El va concura în finală pe culoarul 4, într-o competiție programată pentru mâine, de la ora 19:36, conform informațiilor oferite de Gazeta Sporturilor. Finala din Serbia va fi transmisă de Antena 3 CNN.

În a doua serie semifinală, David Popovici a fost primul la întoarcere atât la 50 de metri, cât și la 100 de metri, realizând un timp de 51,19 secunde, și a încheiat cursa pe primul loc, cu timpul total de 1 minut și 46 secunde și 15 sutimi, cel mai bun rezultat pentru finala ce va urma.

Campionul european en titre al probei va concura pe culoarul 4 în finala de vineri, programată la ora 19:36.

În prima semifinală, sârbul Velimir Stjepanovici a câștigat cursa cu timpul de 1 minut și 47 secunde și 12 sutimi, urmat de elvețianul Antonio Djakovic, care a încheiat în 1 minut și 47 secunde și 31 sutimi, potrivit gsp.ro.

David Popovici a câștigat titlul european la 200 de metri liber la Roma în 2022, stabilind și recordul competiției: 1:42,97. Acest timp este al treilea cel mai rapid din istorie în această probă, fiind primul realizat fără costum din poliuretan. În fața lui în clasament sunt doar Paul Biedermann (1:42,00) și Michael Phelps (1:42,97).