David Popovici s-a calificat la 4×100 metri, la Campionatul European. Când are loc finala David Popovici. Sursa foto: Facebook

David Popovici s-a calificat, alături de Patrick Sebastian Dinu, Alexandru Szilagyi, Mihai Gergely, în finală la 4x100 metri liber, la Campionatul European de nataţie de la Belgrad. Finala este programată joi, de la ora 20 și 45 de minute.

David Popovici s-a calificat în finala 4×100 metri, la Campionatul European

România a avut cel de-al treilea timp din calificări (3:15,20), după Serbia (3:13,47) şi Croaţia (3:15,13). David Popovici are deja o medalie de aur la această ediție a Campionatului European, la proba de 100 m liber, dar este și în semifinale la 200 m liber, cu cel mai bun timp.

Mai exact, David Popovici a câștigat, miercuri seară, finala probei de 100 metri liber. Dublul campion mondial și european, sportivul legitimat la CS Dinamo, și-a apărat titlul în competiția de la Belgrad.

Pe locul doi s-a clasat Nandor Nemeth (Ungaria), cu timpul 47.49, iar pe trei a terminat sârbul Andrej Barna (47.66). Este a doua oară consecutiv când David Popovici câștigă aurul la proba de 100 de metri liber. În urmă cu doi ani, la Roma, a obținut medalia de aur la 100 m liber şi la 200 m liber.

Ar putea fi o imagine cu 3 persoane şi textDavid Popovici. Sursa foto: Facebook

La Europenele de la Belgrad, România participă cu 11 sportivi

România este reprezentată de următorii sportivi: David Popovici (100 m liber, 200 m liber, ştafeta de 4x100 m), Patrick Sebastian Dinu (50 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), George Raţiu (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), Richard Alexandru Szilagyi (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta 4x100 m liber), Denis Laurean Popescu (100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate).

La sărituri, cu probe prevăzute între 17 şi 23 iunie, îi vom avea ca reprezentaţi pe Ioana Cârcu (platformă), Amelie Foerster (trambulină 1 m, 3 m, sincron mixt la trambulina de 3 m), Angelica Muscalu (platformă) şi Alexandru Avasiloae (trambulină 1 m, 3 m, sincron mixt 3 m). La Europenele 2022 de la Roma, România a obţinut două medalii de aur, ambele prin David Popovici la 100 m şi 200 m liber.