România a pierdut în Germania după un joc bun. Ce șanse mai sunt pentru calificarea la Campionatului Mondial din 2022

Echipa României a pierdut greu în fața Germaniei, în meciul pe care l-a disputant la Hamburg, în preliminariile Campionatului Mondial din 2022.

Naţionala de fotbal a României a început bine și chiar a condus la pauză cu 1 la 0. În cele din urmă a fost învinsă greu, de reprezentativa Germaniei, cu scorul de 2-1 (0-1), vineri seara, pe Volksparkstadion din Hamburg, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Ianis Hagi a deschis scorul cu un gol superb chiar în prima parte a meciului, în minutul 8, iar la pauză, Naționala României a intrat la vestiare în avantaj. În cea de-a doua parte, Gnabry, în minutul 52 și, mai apoi Muller, pe final, în minutul 81, au întors rezultatul.

România a făcut un joc bun în Germania și a deschis scorul prin Ianis Hagi chiar în minutul opt. Aceasta după ce arbitrul turc a anulat un penalty, în favoarea germanilor, în minutul 5, în urma consultării camerei VAR.

Jucătorul român l-a ridiculizat pe Rudiger și a deschis scorul cu un șut bine plasat. Ianis Hagi are două goluri marcate în 5 meciuri pentru naționala României.

După pauză, în minutul 52 Germania a egalat prin Gnabry care a marcat cu un șut puternic din afara careului. Cel de-al treilea gol, al victoriei Germaniei a fost marcat în minutul 81. Muller a înscris după o centrare deviată de Goretzka.

Cum au arătat cele două echipe

Germania a început meciul cu 22. Ter Stegen – 18. Hofmann, 15. Sule, 2. Rudiger, 5. Kehrer – 8. Goretzka, 6. Kimmich – 10. Gnabry, 11. Reus, 19. Sane – 9. Werner. Selecţioner: Hansi Flick.

Rezerve: 12. Leno – 3. Schlotterbeck, 4. Ginter, 7. Havertz, 13. Muller, 14. Musiala, 16. Klostermann, 17. Neuhaus, 20. Adeyemi, 21. Raum, 23. Wirtz

România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 17. Rus, 6. Chiricheş-cpt., 15. Burcă, 3. Toşca – 23. Stanciu, 18. Marin – 14. Hagi, 9. Puşcaş, 22. Mihăilă. Selecţioner: Mirel Rădoi

Rezerve: 12. Vlad, 16. Aioani – 4. Manea, 5. Albu, 7. Ivan, 8. Cicâldău, 10. Maxim, 11. Bancu, 13. Keşeru, 19. Cordea, 20. Mitriţă, 21. Moruţan.

Ce șanse mai are România la calificare

Astfel, selecționata lui Mirel Rădoi încheie runda pe locul 4 în clasamentul Grupei J, cu 10 puncte, la două distanță de Macedonia de Nord și Armenia.

Înaintea meciului din runda a 7-a, Grupa J, echipa națională a României se află pe locul 3 în clasament, cu 10 puncte, la unul singur în spatele Armeniei și la cinci distanță de Germania.

Ca să poată merge la baraj, pentru un loc la Cupa Mondială, România trebuie să învingă Armenia, Islanda și Liechtenstein. Astfel, tricolorii ar aduna 19 puncte. De partea cealaltă, Armenia trebuie să piardă cu Germania și cu România și ar putea face maximum 17 puncte.